Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Υπεύθυνο-η Νομικού τμήματος

Υπεύθυνο-η Νομικού τμήματος

Εταιρία διαχείρισης απαιτήσεων και δάνειων, έχοντας λάβει σχετική άδεια από την ΤΤΕ, θυγατρική διεθνούς ομίλου εταιριών, αναζητά για την άμεση στελέχωση του Νομικού της τμήματος

Υπεύθυνο-η Νομικού τμήματος REF: Legal-02

Αρμοδιότητες θέσης:

• Παροχή υποστήριξης  προς την Εταιρεία επί νομικών θεμάτων.
  • Παροχή νομικής υποστήριξης της Διοίκησης σχετικά με θέματα συμβάσεων, χρηματοοικονομικού και εμπορικού δικαίου.
  • Παροχή υποστήριξης σε θέματα πρακτικών διοικητικού συμβουλίου, απολογιστικών εκθέσεων  προς τους μέτοχους, διαχείρισης κινδύνων, κανονιστικής συμμόρφωσης, μηχανισμών ελέγχου και εταιρικής διακυβέρνησης.
  • Παροχή νομικών συμβουλών και ανάληψη σχεδίου δράσης σχετικά με το Γενικό Κανονισμό Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων και τη συμμόρφωση της Εταιρείας προς αυτόν.
  • Παρακολούθηση των  αλλαγών που απορρέουν από την εκάστοτε νομοθεσία  και επηρεάζουν τη λειτουργία και τις διαδικασίες της εταιρίας.
  • Σχεδιασμός και  εφαρμογή  διαδικασιών  εσωτερικών  ελέγχων , πολιτικών και διαδικασιών για να εξασφαλίζεται η συμμόρφωση της εταιρίας με τη νομοθεσία και τον κανονισμό εσωτερικής συμμόρφωσης.
  • Ο /Η υποψήφιος θα έχει άμεση συνεργασία με τους διευθυντές όλων των τμημάτων για την υποστήριξη του έργου τους, και πιο συγκεκριμένα με τις διευθύνσεις κανονιστικής συμμόρφωσης και εσωτερικού ελέγχου.
  • Η θέση αναφέρεται στην διοίκηση της εταιρίας

Απαραίτητα προσόντα:

• Πτυχίο Πανεπιστημίου Νομικής επιστήμης
  • Εμπειρία τουλάχιστον 3 ετών σε παρόμοια θέση, σε εταιρίες διαχείρισης δανείων & απαιτήσεων, τράπεζες, δικηγορικά γραφεία, εισπρακτικές εταιρίες.
  • Απαραίτητη η άριστη γνώση της αγγλικής (νομική ορολογία), προφορικά και γραπτά  και η πολύ καλή γνώση χειρισμού εφαρμογών του MS Office.
  • Δεξιότητες
  • Άριστες επικοινωνιακές ικανότητες
  • Επάρκεια γραπτού προφορικού λόγου
  • Ικανότητα ανάλυσης και επίλυσης προβλημάτων δίνοντας έμφαση στη λεπτομέρεια