Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- IP Operations Engineer

IP Operations Engineer

IP Operations Engineer - Athens

Main Tasks:

• Perform preventive and corrective maintenance activities ensuring through them the effective operation of IP Core & Access Network.
  • Implement changes/ upgrades through change management process in IP network elements, ensuring minimal risks regarding the service to the customer.
  • Participate in projects related with IP network elements and services.
  • Participate in Audit, PoC & Testing procedures.
  • Provide technical assistance related to the detection, identification and resolution of faults of the IP network.
  • Analyze, troubleshoot and resolve/ escalate problems concerning customer complains.
  • Create and maintain documentation for day-to-day operation and maintenance activities.
  • Co-ordinate with Vendors the proper handling of TRs (Trouble Reports) within SLAs, for any problem occurs on IP Network systems.
  • Engineer in the role will participate in standby scheme providing 2nd level support to relevant systems/platforms in 24x7 basis. Ensure the continuity of systems’ operations in case of emergency incidents, provide accurate and on time resolution, with contribution of vendor as appropriate and readiness to intervene on site for s/w and h/w problems.

Requirements:

• Bachelor’s degree in Telecommunications, Electrical Engineering, Computer Science or other related discipline.
  • Master’s degree in one of the above fields will be considered an advantage.
  • At least 5 years’ experience in a similar position - preferably in a service provider/ operator or vendor.
  • In-depth knowledge of Cisco and Juniper Router, Switch & BRAS hardware is essential.
  • Strong understanding of the following technologies: IP Protocols (ICMP, UDP, TCP); Firewalling; Routing Protocols (BGP, OSPF, ISIS); STP/MST/MSTAG, Quality of Service; MPLS, VPLS, ME, DSL
  • Holding an Industry recognized vendor qualification in any of the following: Cisco/Juniper/CCNP, CCIE, JNCIA, JNCIE, JNCIP, will be considered a strong asset.
  • Ability to analyse problems and conduct effective fault diagnosis and system recovery.
  • Be compliant with information security requirements
  • Excellent use and command of the Greek and English language (both verbal and written).
  • Professional approach to responsibilities – ability to take ownership
  • Positive attitude with friendly and professional demeanour driven by team spirit.

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:14.12.2018