Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Ερευνητικός Συνεργάτης στην Οικονομετρία, Οικονομικά, Στατιστική ή Εφαρμοσμένα Μαθηματικά/Φυσικές Επιστήμες

Ερευνητικός Συνεργάτης στην Οικονομετρία, Οικονομικά,  Στατιστική ή Εφαρμοσμένα Μαθηματικά/Φυσικές Επιστήμες

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου δέχεται αιτήσεις για την πλήρωση μιας (1) θέσης Ερευνητικού Συνεργάτη για μερική απασχόληση στο διετές ερευνητικό έργο με τίτλο «Essays in Economics», το οποίο χρηματοδοτείται από τον προϋπολογισμό του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου.

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ:

• Πτυχίο και Μεταπτυχιακό Δίπλωμα (τουλάχιστον επιπέδου μάστερ) από Αναγνωρισμένο Πανεπιστήμιο σε σχετικά γνωστικά αντικείμενα (Οικονομετρία, Οικονομικά,  Στατιστική ή Εφαρμοσμένα Μαθηματικά/Φυσικές Επιστήμες κ.λ.π).
  • Πολύ καλή γνώση της Αγγλικής Γλώσσας τόσο σε γραπτό όσο και σε προφορικό λόγο.

ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ που θα ληφθούν υπόψη:

Τα πιο κάτω προσόντα θα θεωρηθούν ως πλεονεκτήματα για τον υποψήφιο:

• Γνώση των προγραμμάτων MATLAB, GAUSS, STATA, Eviews.
  • Δημοσιεύσεις σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά ή/και σε διεθνή συνέδρια.
  • Εμπειρία στη διεκπεραίωση έρευνας σχετικής με το γνωστικό αντικείμενο.
  • Διεκπεραίωση ερευνητικών προγραμμάτων από εθνικά ή/και ευρωπαϊκά κονδύλια καθώς και στην συγγραφή ερευνητικών προτάσεων για χρηματοδότηση.
  • Η εκπόνηση ή η πρόθεση εκπόνησης διδακτορικής διατριβής σε θέμα συναφές με το εν λόγω ερευνητικό πρόγραμμα.
  • Η κατοχή διδακτορικού τίτλου σε θέμα συναφές με το εν λόγω ερευνητικό πρόγραμμα.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ:

Οι αιτήσεις μαζί με τα σχετικά δικαιολογητικά θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , με τίτλο «Essays in Economics – Αίτηση Ερευνητικού Συνεργάτη» μέχρι την Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου 2018 στισ 14:00.

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν αν αποτείνονται στην Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Χριστίνα Χρίστου, Επιστημονική Υπεύθυνο του έργου, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , ή στον κ. Μιχάλη Σάββα, στη Μονάδα Έρευνας, Καινοτομίας και Διασύνδεσης, τηλ. 00357-22411692 και στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Περισσότερες Πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο

Ημερομηνία:11.12.2018