Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Project / Business Development Officer

Project / Business Development Officer

Description

The successful candidate will work on-site with our client, towards achieving their e-commerce goals.

S/he will attend to organising the work, monitoring KPIs, implementing the workplan, completing tasks

on time and within budget and advise in areas such as usability and digital communication. S/he will

also engage in business development in the UAE/GCC.

Typical responsibilities include:

• Assessing clients' needs (attending client interviews, surveys and insight studies).

• Agreeing project objectives and facilitating the definition of project scope, goals and deliverables.

• Writing business and technical requirements specifications.

• Management of branding, design and implementation tasks.

• Organising and monitoring task implementation.

• Project risk assessment and KPI monitoring.

• Ensuring quality standards are met.

• Client training and support.

• Accounting, costing and billing.

• Writing reports including web analytics documents, benchmarking studies, information

architecture reports, user guides and survey analysis documentation.

Qualifications

Candidates should have proven working experience of over 2 years and match the following selection criteria:

• Excellent grasp of internet/web/mobile technologies and the social media landscape.

• Excellent grasp of e-commerce techniques, especially in the beauty sector.

• Excellent knowledge of project management notions and methodologies (especially Agile methods).

• Excellent communication and presentation skills.

• Analytical thinking.

• Strong sense of ownership, urgency and drive.

• Strong desire for creative work.

• Team spirit and desire for constant learning.

Bachelors' or post-graduate degree in a relevant discipline (IT/Engineering/Marketing).

• Desire for pursuing a career in a fast-growing digital agency working with international clients.

• Excellent written and spoken English.

• Basic knowledge of Arabic.

Περισσότερες Πληροφορίες στο συνημμένο

Ημερομηνία:28.11.2018