Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Market Developer - Volos

Market Developer - Volos

Coca-Cola Tria Epsilon is seeking to recruit a Market Developer for Volos and it's surroundings operation.  The role involves the delivery of a Market Development Plan in order to increase sales and company profitability according to company's strategy and targets.

KEY ACCOUNTABILITIES:

• Achieves volume per category sales objectives and product distribution
  • Builds and maintains strong relationships with customers by adopting a value added approach to their business
  • Identifies opportunities and develops plans for business improvement with defined clients, providing retailers with tools to develop their business
  • Closes deals with customers
  • Actively manages credit with relevant customers on the route, ensuring a stable financial status for all accounts
  • Improves profitability in defined territory, trade channel and grid
  • Activates and maintains displays; executes promotional activities; responsible for product rotation, returns and refills of refrigerators
  • Visits and develops all outlets based on daily route, order placement, Merchandising Standards, - Execution of promotional activities, Rotation of products, Returns, Refill of refrigerators, stands, PBS, racks etc and Rational equipment placement.
  • Ensures that all company's assets are in good condition and in the agreed (with the customer) position

Qualifications

Essential Criteria:

• Highly motivated and competitive, enthusiastic and creative with the ability to build strong customer relationships
  • A team player with an excellent customer service approach
  • A professional manner, articulate with excellent written and oral communication skills and strong interpersonal skills
  • Ability to work on own initiative, with strong planning and organizational skills
  • Driving license category B (car)
  • Geographic mobility - ability to travel throughout the area under responsibility
  • University Degree in Business studies / Economics is desirable

Desirable Criteria: