Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Πτυχιούχος Τμήματος Χημείας ή Φυσικής ή Επιστήμης Υλικών

Πτυχιούχος Τμήματος Χημείας ή Φυσικής ή Επιστήμης Υλικών

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

Στο πλαίσιο της υλοποίησης του ερευνητικού έργου με κωδικό 1536 και τίτλο: «Designing pillared graphene nanomaterials with tunable electronic properties and enhanced flexibility for electronic devices» στο πλαίσιο της Δράσης «1η Προκήρυξη ΕΛΙΔΕΚ για την ενίσχυση Μεταδιδακτορικών Ερευνητών/τριών»,το Ινστιτούτο Επιστημών Χημικής Μηχανικής του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ)προτίθεται να απασχολήσει έκτακτο προσωπικό, με το οποίο θα συναφθούν συμβάσεις εργασίας ορισμένου χρόνου ή μίσθωσης έργου και προσκαλεί φυσικά πρόσωπα να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους για την ανάληψη των σχετικών έργων, σύμφωνα με τους όρους που αναφέρονται στη συνέχεια της παρούσας πρόσκλησης.

ΘΕΣΗ

Στο πλαίσιο της παρούσας Πρόσκλησης προκηρύσσεται μια (1) θέση έκτακτου προσωπικού  (Πτυχίο Τμήματος Χημείας ή Φυσικής ή Τμήματος Επιστήμης Υλικών) που θα απασχοληθεί στο Ινστιτούτο Επιστημών Χημικής Μηχανικής του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ) μέσω σύναψης σύμβασης εργασίας ορισμένου χρόνου ή μίσθωσης έργου, στην οποία θα προσδιορίζεται η αποκλειστική απασχόληση στην Πράξη.

Οι ενδιαφερόμενες/οι πρέπει να διαθέτουν τα ακόλουθα προσόντα:

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ

• Πτυχίο Τμήματος Χημείας ή Φυσικής ή Τμήματος Επιστήμης Υλικών
  •  Διδακτορική Διατριβή (πριν από την έναρξη της σύμβασης) στην υπολογιστική χημεία ή/και φυσικοχημεία
  •  Εμπειρία σε προσομοιώσεις μοριακής δυναμικής από πρώτες αρχές και ηλεκτρονικής δομής της ύλης
  •  Εμπειρία στην ανάπτυξη φορητού επιστημονικού λογισμικού σε γλώσσες FORTRAN ή C, C++
  •  Εμπειρία στην υπολογιστική/θεωρητική μελέτη νανοπορωδών σκελετικών υλικών (με έμφαση σε υλικά με βάση τον άνθρακα)
  •  Εμπειρία στον υπολογιστικό προσδιορισμό των φυσικοχημικών ιδιοτήτων αερίων σε υπερκρίσιμη κατάσταση προσροφημένων σε πορώδη υλικά

ΕΠΙΘΥΜΗΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ

Ειδίκευση του υποψηφίου σε συναφή με τα παραπάνω γνωστικά πεδία της νανοτεχνολογίας

ΤΟΠΟΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ

Ως τόπος απασχόλησης του έκτακτου προσωπικού ορίζεται η έδρα του Ινστιτούτου Επιστημών Χημικής Μηχανικής του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ/ΙΕΧΜΗ), Οδός Σταδίου, Πλατάνι, 265 04, Πάτρα.

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Στο φάκελο υποβολής της πρότασης κάθε ενδιαφερόμενου θα πρέπει να εμπεριέχονται τα ακόλουθα

στοιχεία:

• Αίτηση με αναφορά στον κωδικό της θέσης

• Αναλυτικό Βιογραφικό Σημείωμα

• Ευκρινή φωτοαντίγραφα τίτλων σπουδών

ΥΠΟΒΟΛΗ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν τις αιτήσεις τους και όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά το αργότερο μέχρι και 29/11/2018.

Οι αιτήσεις θα πρέπει να υποβάλλονται ηλεκτρονικά, με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. με κοινοποίηση (cc) στον Δρα Εμ. Κουκάρα, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , με την ένδειξη: «Αίτηση στο πλαίσιο της πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος του ερευνητικού έργου «Designing pillared graphene nanomaterials with tunable electronic properties and enhanced flexibility for electronic devices»με με αντικείμενο «Θεωρητική/Υπολογιστική Μελέτη Φυσικοχημικών και Ηλεκτρονικών Ιδιοτήτων Μοριακά Υποστυλωμένων Νανοπορωδών Υλικών με βάση τον Άνθρακα».

Αντικατάσταση της πρότασης ή διόρθωση αυτής ή συμπλήρωση τυχόν ελλειπόντων δικαιολογητικών επιτρέπεται μόνο μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των προτάσεων. Προτάσεις, οι οποίες θα υποβληθούν μετά την ανωτέρω ημερομηνία και ώρα θα απορρίπτονται ως εκπρόθεσμες και δε θα αξιολογούνται. Ελλιπείς αιτήσεις και αιτήσεις χωρίς αναφορά σε κωδικό θέσης δεν θα ληφθούν υπ’ όψιν. Προσόντα που αναφέρονται είτε στην πρόταση, είτε στο βιογραφικό σημείωμα, αλλά δεν τεκμηριώνονται με την υποβολή των αντιστοίχων δικαιολογητικών, δε θα ληφθούν υπ’ όψιν και δε θα μοριοδοτηθούν για την τελική κατάταξη των υποψηφίων.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στην Κλεάνθη

Ζαχαροπούλου, τηλ. 2610 965278, e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Περισσότερες Πληροφορίες στο συνημμένο αρχείο

Ημερομηνία:17.11.2018.