Αρχική -- Job Market -- JobMarket Notices -- Junior Innovation Manager

Junior Innovation Manager

The Center for Technology Research & Innovation (CETRI), a Research & Technology organisation based in Limassol, Cyprus with an affiliate entity in Athens is currently seeking to fill one new job opening:

Junior Innovation Manager in Horizon 2020 Research Projects

Main Duties:

• Implementation of relative Tasks for various Horizon 2020 projects {Dissemination,Communication, Exploitation & Innovation Management Tasks}

• Preparation of the corresponding Deliverables and Technical Reports for the European Commission

General Requirements:

• Applicants should be graduates of Engineering disciplines with post graduate studies in Economics or Management.
• Candidates should be graduates of well-established Universities in Europe or NorthAmerica. Exceptional candidates from other recognized institutions will also be
considered.
• Excellent working knowledge of English and MS Office is required. Ability to meetdeadlines is also expected
Additional Requirements:

a) Applicants with documented work experience in Horizon 2020 projects are especially encouraged to apply.
b) Soft skills and willingness to work in multinational groups
Remuneration:

• Excellent remuneration package depending on qualifications.
• Continuous support for further development.
• Excellent working environment.
• Ability to work abroad for short periods if the candidate selects so
Applicants with above qualifications are invited to submit their CV and cover letter at Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. writing at the e-mail’s subject the following:“Job ad JIM name surname”.

Letters of recommendation (if any) are welcome. All communication is considered strictly confidential.

The most suitable applicants for the position will be invited to interview.

Ημερομηνία:14.11.2018

Περιεχόμενο : 20015