Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Διαγωνισμοί -- 1ος Διαγωνισμός Καινοτομίας KLEEMANN

1ος Διαγωνισμός Καινοτομίας KLEEMANN

Ξεκίνησε 1ος Διαγωνισμός Καινοτομίας KLEEMANN, στον οποίο έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν φοιτητές και απόφοιτοι τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, που έχουν ολοκληρώσει τις σπουδές τους εντός της τελευταίας τριετίας.

Στόχος του διαγωνισμού είναι η ανάμειξη νέων ανθρώπων με προκλήσεις που αντιμετωπίζει η βιομηχανία του σχεδιασμού και κατασκευής ανελκυστήρων. Παράλληλα, στοχεύει στην ανάδειξη πρωτότυπων ιδεών που βασίζονται στις νέες τεχνολογίες και προωθούν την καινοτομία. Στον πρώτο νικητή θα αποδοθεί χρηματικό έπαθλο τεσσάρων χιλιάδων ευρώ (€ 4.000) και στον δεύτερο χρηματικό έπαθλο δύο χιλιάδων ευρώ (€ 2.000).

Η συμμετοχή στον διαγωνισμό μπορεί να είναι ατομική ή ομαδική (έως 4 μέλη) και αιτήσεις θα γίνονται δεκτές έως τις 10 Νοεμβρίου 2019, ενώ το αντικείμενο της συμμετοχής θα πρέπει να εντάσσεται σε μία από τις ακόλουθες θεματικές ενότητες:

·         «Πράσινος» ανελκυστήρας

·         Ασφάλεια και ποιότητα ανελκυστήρα

·         Ανελκυστήρας του μέλλοντος

Σε κάθε θεματική ενότητα εντάσσονται προτεινόμενα θέματα, ενώ θα ληφθούν υπόψη καινοτόμες νέες ιδέες, που αποτελούν προϊόν ανατρεπτικής σκέψης.

Η διαδικασία του διαγωνισμού χωρίζεται σε δύο φάσεις:

Α) Φάση Α: Αποτελείται από το Στάδιο Υποβολής Συμμετοχών, το Στάδιο Αξιολόγησης και το Στάδιο Επιλογής. Συγκεκριμένα:

- Στάδιο Υποβολής Συμμετοχών (έως 10 Νοεμβρίου): Οι συμμετέχοντες υποβάλουν τη συμμετοχή τους

- Στάδιο Αξιολόγησης (11-30 Νοεμβρίου 2019), κατά το οποίο θα πραγματοποιηθεί η αξιολόγηση των συμμετοχών από την Επιτροπή

- Στάδιο Επιλογής (1-8 Δεκεμβρίου 2019), κατά το οποίο θα πραγματοποιηθεί η επιλογή των Προτάσεων που θα προκριθούν στη Φάση Β του διαγωνισμού.

Όλοι οι συμμετέχοντες, μετά την λήξη της προθεσμίας της Φάσης Α, θα ενημερωθούν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (email) στα στοιχεία επικοινωνίας που δήλωσαν στην φόρμα συμμετοχής σχετικά με την πρόκρισή τους ή μη στην επόμενη Φάση Β.

Β) Φάση Β: Εκδήλωση «1ος Διαγωνισμός Καινοτομίας KLEEMANN, Innovation in Elevation» και ανάδειξη των νικητών του Διαγωνισμού.

Κατά την Φάση Β, οι συμμετέχοντες καλούνται να προετοιμάσουν μια ολοκληρωμένη παρουσίαση (Pitching) της πρότασης αυτής την οποία και θα παρουσιάσουν στην Επιτροπή Τελικής Αξιολόγησης, η οποία θα αξιολογήσει όλες τις προτάσεις μετά την παρουσίαση τους και θα αναδείξει τους νικητές του διαγωνισμού.

Οι νικητές θα ενημερωθούν προσωπικά, και θα ανακοινωθούν στον ιστότοπο του διαγωνισμού και στα social media της εταιρίας.

Οι συμμετέχοντες μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή, να ενημερωθούν για τα προτεινόμενα θέματα του διαγωνισμού, τους αναλυτικούς όρους, αλλά και για τη ροή του διαγωνισμού στον ιστότοπο innovationinelevation.kleemannlifts.com.

Ημερομηνία:03.10.2019

Περιεχόμενο : 20898