Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Εκδηλώσεις -- Πορφυρογένειο Κοινωφελές Ίδρυμα - Αγριά Βόλου

Πορφυρογένειο Κοινωφελές Ίδρυμα - Αγριά Βόλου

Το Κοινωφελές Ίδρυμα Νικολάου και Ελένης Πορφυρογένη , πιστό στις παραδώσεις , διοργανώνει   κι εφέτος την καθιερωμένη εκδήλωση κοπής της παραδοσιακής Βασιλόπιτας  , το ερχόμενο  Σάββατο 21  Ιανουαρίου 2012, στις 7.00 το βράδυ, στο Πολιτιστικό Κέντρο του Ιδρύματος στη Αγριά.
Και καλεί όλους τους φίλους του φίλους του Ιδρύματος , τους γονείς των παιδιών και όσους άλλους επιθυμούν να παραστούν.

Η φετινή εκδήλωση  , πέρα από την κοπή της παραδοσιακής Βασιλόπιτας και τα άλλα κεράσματα που θα προσφερθούν , είναι ξεχωριστή γιατί απευθύνεται κυρίως στα παιδιά που πλαισιώνουν  τα τμήματα του σκακιού και της κατασκευής κούκλας της εκπαιδευτικού Σταυρούλας Μαστρογιάννη.
Έτσι θα υπάρχει ξεχωριστό δώρο για τον τυχερό από τα παιδιά και ξεχωριστό για τους φίλους του Ιδρύματος , οι  οποίοι  καλούνται να προσέλθουν το προσεχές Σάββατο και να είναι βέβαιοι ότι θα περάσουν μια αξέχαστη βραδιά.

Η πρόεδρος του Ιδρύματος κυρία Κατερίνα Μιλτ. Πορφυρογένη μετά τον χαιρετισμό και τις ευχές της θα κάνει μια εκτενή αναφορά στην πλούσια δραστηριότητα  της προηγούμενης χρονιάς και θα ανακοινώσει τον προγραμματισμό δράσεων για το 2012.
Η φετινή δραστηριότητα του Κοινωφελούς Ιδρύματος Νικολάου και Ελένης Πορφυρογένη  περιλαμβάνει τρείς βασικούς τομείς:

•    Προσφορά στη νεολαία - Εκπαίδευση
•    Κοινωνική προσφορά
•    Πολιτισμός.

Ιδιαίτερα η δραστηριότητα στον ευαίσθητο τομέα του πολιτισμού , θα αγγίξει τρείς άξονες:

•    Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικής
•    Εικαστικά
•    Εκδόσεις

Το Διοικητικό Συμβούλιο το επόμενο μήνα θα παραχωρήσει συνέντευξη τύπου , όπου θα ανακοινώσει με κάθε λεπτομέρεια τις δραστηριότητές του, σε όλους τους τομείς.
Με βάση την προσέλευση  του κοινού σε όλες τις εκδηλώσεις του Ιδρύματος, αναμένεται και στην κοπή της παραδοσιακής βασιλόπιτας, το Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2012  στις 7.00 το βράδυ , να παραβρεθούν όλοι οι φίλοι του Ιδρύματος και αυτοί που αξιολογώντας θετικά την πορεία του , θέλουν να το στηρίξουν και στο μέλλον.