Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Εκδηλώσεις -- Νέο πρόγραμμα της DAAD για την ενίσχυση της έρευνας και της διδασκαλίας στην Ελλάδα

Το νέο πρόγραμμα της DAAD για την Ελλάδα θα παρουσιαστεί επίσημα σε μία ειδική εκδήλωση την Παρασκευή, 12 Απριλίου 2013, 6:30 μ.μ. στο Goethe-Institut Athen.

Εκ μέρος της Dr. Anette Pieper, διευθύντρια του προγράμματος – Βόρειο Ημισφαίριου, σας προσκαλούμε θερμά στην εκδήλωση αυτή. Την εκδήλωση θα τιμήσουν η κυρία Dr. Lemmens, υπεύθυνη Διεθνοποίησης και Επικοινωνίας της DAAD, όπως επίσης εκπρόσωποι της ελληνικής κυβέρνησης και του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ). Περισσότερες πληροφορίες θα αναρτηθούν σύντομα στην ιστοσελίδα μας.

Με τους πρόσθετους πόρους που παρέχονται από τo Υπουργείο Εξωτερικών της Γερμανίας επιδιώκεται να ενδυναμωθούν οι ήδη υπάρχουσες ακαδημαϊκές συνεργασίες μεταξύ ελληνικών και γερμανικών πανεπιστημίων και να δημιουργηθούν νέες. Μέσα στους στόχους  είναι η στενότερη αυτή συνεργασία να ενισχυθεί μέσω της κινητικότητας και της ανταλλαγής καθηγητών τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ανερχόμενων επιστημόνων και φοιτητών και από τις δύο χώρες. Θα χρηματοδοτηθούν επιπλέον οι μέχρι σήμερα υποτροφίες μικρής και μεσαίας διάρκειας για φοιτητές, ερευνητές, ακαδημαϊκούς και διοικητικούς υπαλλήλους με τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια. Τέλος, θα διατεθούν χρήματα για διμερείς εκδηλώσεις όπως συνέδρια, εργαστήρια, σεμινάρια και θερινά σχολεία.

Ένα πρόγραμμα που εφαρμόζεται ήδη είναι το «RISE»: Φοιτητές των φυσικών και μηχανικών επιστημών μπορούν να υποβάλλουν αίτηση από 8-24 Απριλίου για μια αμειβόμενη πρακτική άσκηση σε ένα γερμανικό πανεπιστήμιο/ερευνητικό ίδρυμα σε συνεργασία με υποψήφιους διδάκτορες από την Γερμανία. Περισσότερες πληροφορίες: www.daad.de/rise

Επισυνάπτεται η πρόσκληση

Περιεχόμενο : 20898