Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Γενικά -- Πρόγραμμα παρουσιάσεων Πανεπιστημίου Θεσσαλίας για την 84η ΔΕΘ Αίθουσα Εκδηλώσεων, Περίπτερο 14

Σάββατο 7/9/2019

11:00-11:30

Τίτλος: «THERMOpyLae»: Το πρώτο Ελληνικό Ραδιοτηλεσκόπιο. Το έργο της μετατροπής μιας δορυφορικής κεραίας τηλεπικοινωνιών διαμέτρου 30 m, σε Ραδιοτηλεσκόπιο. Προκλήσεις και εφαρμογές

Ομιλητής: Γεώργιος Βελντές, Επ. Καθηγητής Γενικού Τμήματος Λαμίας του Π.Θ.

18:00-18:30

Τίτλος: «Τμήμα Ιατρικής, Σχολής Επιστημών Υγείας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας: 30 ΧΡΟΝΙΑ Αναπτυξιακής Πορείας με Στόχο την Αριστεία»

Ομιλητές: Αθανάσιος Γιαννούκας, Καθηγητής Αγγειοχειρουργικής & Πρόεδρος Τμήματος Ιατρικής, Χρήστος Χατζηχριστοδούλου, Καθηγητής Υγιεινής & Επιδημιολογίας, Αν. Πρόεδρος Τμήματος Ιατρικής του Π.Θ.

18:30-19:00

Τίτλος: «Βιολειτουργική διατροφή από την Foodoxys, μια εταιρεία spin-off του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας»

Ομιλητής: Δημήτρης Κουρέτας, Καθηγητής Τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας του Π.Θ.

Κυριακή 8/9/2019

17:00-17:30

Τίτλος: «Αντιοξειδωτικές, αντιμικροβιακές, πρεβιοτικές και υπολιπιδαιμικές δράσεις πολυφαινολών ελιάς σε καινοτόμα βιολειτουργικά τρόφιμα και ζωοτροφές»

Ομιλητής: Ιωάννης Γιαβάσης, Αν. Καθηγητής Γενικού Τμήματος Λάρισας του Π.Θ.

17:30-18:00

Τίτλος: «Ο ρόλος του Τμήματος Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου & Σχεδιασμού του Π.Θ.  στην επιστήμη, στην έρευνα και στην κοινωνία»

Ομιλητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος  και Γεώργιος Νταλός, Καθηγητές Γενικού Τμήματος Λάρισας του Π.Θ.

Σάββατο 14/9/2019

15:30-16:00

Τίτλος: «Επαναχρήσεις Kτιρίων και Συνόλων» Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Π.Θ

Ομιλητής: Κώστας Αδαμάκης, Καθηγητής Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Π.Θ.

16:30-17:00

Τίτλος: «Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών - Εκπαίδευση για την Αειφορία και το Περιβάλλον»

Ομιλητές: Στεριανή Ματσιώρη, Αν. Καθηγήτρια Τμήματος Γεωπονίας Ιχθυολογίας και Υδάτινου Περιβάλλοντος., Σοφοκλής Δρίτσας,  ΕΔΙΠ Τ.Γ.Ι.Υ.Π. του Π.Θ.

17:00-17:30

Τίτλος: «Εφαρμογές της ανάλυσης εκπνοής στην διάγνωση του καρκίνου»

Ομιλητές: Ανδρέας Τσακάλωφ, Αν. Καθηγητής Τμήματος Ιατρικής, Μιχάλης Κουρέας, μεταδιδακτορικός ερευνητής Τ.Ι  του Π.Θ.

17:30-18:00

Τίτλος: «Ο ρόλος του Εργαστηρίου Εμβρυολογίας στη σύγχρονη ιατρική εκπαίδευση και οι νέοι ορίζοντες του γνωστικού της αντικειμένου σε συνδυασμό με τις δυνατότητες της τεχνολογίας»

Ομιλητής: Σωτήρης Σωτηρίου, Επ. Καθηγητής Τμήματος Ιατρικής του Π.Θ.

Κυριακή 15/9/2019

13:45-14:15

Τίτλος: «Ο Χωρικός Σχεδιασμός (planning) στην Ελλάδα και το Τμήμα ΜΧΠΠΑ»

Ομιλητής: Άρης Σαπουνάκης, Καθηγητής Τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης,  Πρόεδρος ΤΜΧΠΠΑ του Π.Θ.

14:15-14:45

Τίτλος: «Η Περιφερειακή Ανάπτυξη και το Τμήμα ΜΧΠΠΑ»

Ομιλητής: Δημήτρης Καλλιώρας, Αν. Καθηγητής Τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης του Π.Θ.

15:00-15:30

Τίτλος: «Εθνική Στρατηγική Ανάπτυξης Ορεινών Κοινοτήτων του Όρους Τροόδους στην Κύπρο»

Ομιλητής: Δημήτρης Γούσιος, Εργαστήριο Ανάπτυξης Αγροτικού Χώρου, Καθηγητής Τμήματος  Μηχανικών Χωροταξίας Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης του Π.Θ.

Ημερομηνία:05.09.2019

Περιεχόμενο : 20771