Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Γενικά -- Δύο θέσεις εθελοντών του Ευρωπαικού Σώματος Αλληλεγγύης

Δύο θέσεις εθελοντών του Ευρωπαικού Σώματος Αλληλεγγύης

Δύο θέσεις εθελοντών του Ευρωπαικού Σώματος Αλληλεγγύης, μια στο Μπούργκος και μια στο Βαγιαδολίδ της Ισπανίας.

Η ΜΚΟ Youthfully Yours Gr αναζητεί έναν εθελοντή ανεξαρτήτως φύλου για κάθε πρόγραμμα με τα εξής χαρακτηριστικά:

• - να διαμένει νόμιμα στην Ελλάδα
  • - να είναι απο 18 έως 30 ετών
  • - να έχει ενδιαφέρον για κοινωνικά ζητήματα
  • - να μην έχει άλλες υποχρεώσεις για το επόμενο έτος ωστε να μπορεί να ολοκληρώσει το πρόγραμμα

Δεν απαιτούνται γνώσεις ξένων γλωσσών, πτυχίο πανεπιστημίου ή κάποια άλλη εξειδικευμένη γνώση

Τα έξοδα του εθελοντή καλύπτονται απο το Erasmus+. Συγκεκριμένα καλύπτονται:

• - τα έξοδα διαμονής
  • - τα έξοδα μετακίνησης απο και προς τη χώρα αλλά και έξοδα μετακίνησης για τις ανάγκες του προγράμματος
  • - πλήρης ιδιωτική ασφάλιση
  • - οικονομική ενίσχυση ύψους 150 μηνιαίως για προσωπικά έξοδα
  • - γλωσσική υποστήριξη για την απόκτηση βασικού επιπέδου ισπανικών

Σύντομη περιγραφή προγράμματος Burgos Solidaria 2019:

• οργάνωση εκδηλώσεων κοινωνικού χαρακτήρα και εκπαιδευτικών δράσεων
  • ενίσχυση της αξίας της αλληλεγγύης
  • ενασχόληση με πρόσφυγες, δράσεις για την ενσωμάτωση τους
  • προώθηση του εθελοντισμού σε τοπικό και διεθνές επίπεδο

για περισσότερες πληροφορίες: http://youthfullyyours.gr/index.php/mobility_en/evs_en/evs-projects/427-burgos-solidaria-2019-,-evs-project,-burgos,-spain,-05-09-2019-29-07-2020?fbclid=IwAR3rhVfM3Vj5S0RiZKJrbojrepPBrTsIZ_tfF0Yolp6eGWtm5l3JIrqaFTw

Σύντομη περιγραφή προγράμματος COME INcola:

• διοργάνωση και προώθηση εκπαιδευτικών, αθλητικών και ψυχαγωγικών δραστηριοτήτων για νέους, όπως επίσης και καμπάνιες ευαισθητοποίησης για κοινωνικά θέματα
  • υποστήριξη και επαφή με άτομα που ανήκουν σε ευάλωτες ομάδες του πληθυσμού
  • συμμετοχή στις δραστηριότητες του Μη Κυβερνητικού Οργανισμού γενικά και σε μεγάλες εθελοντικές ομάδες
  • συμμετοχή σε οικολογικό και αλληλέγυο κήπο

για περισσότερες πληροφορίες: http://youthfullyyours.gr/index.php/mobility_en/evs_en/evs-projects/428-come-incola-,-evs-project,-valladolid,-spain,-05-09-2019-29-07-2020?fbclid=IwAR2iOPJfr9TMmM4gHXzBI1_RefPMyw1apqKyksb9FoJzViacehUqHKHEqLM

Οι υποψήφιοι μπορούν να στείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα (απαραίτητα σε μορφή Europass και στα αγγλικά) το οποίο να περιγράφει στοιχεία που είναι σχετικά με τη θέση και ένα σύντομο κείμενο επίσης στα αγγλικά που θα περιγράφει τα κίνητρα τους  για συμμετοχή και πως μπορούν να βοηθήσουν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα (motivational letter) μέχρι τις 21/6 στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Ημερομηνία:07.06.2019

Περιεχόμενο : 20755