Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Γενικά -- Eπιστημονική συνάντηση Citylab 2019_a, με τίτλο «Το Μέλλον της Αθήνας»

Eπιστημονική συνάντηση Citylab 2019_a, με τίτλο «Το Μέλλον της Αθήνας»

Eπιστημονική συνάντηση Citylab 2019_a, με τίτλο «Το Μέλλον της Αθήνας» στο Σεράφειο του δήμου Αθηναίων, Τρίτη 14 Μαΐου 2019, 18:00

Η Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών (ΑΣΚΤ) και η Εταιρία Ανάπτυξης και Τουριστικής Προβολής του Δήμου Αθηναίων (ΕΑΤΑ), στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου ROCK - Regeneration and Optimisation of Cultural heritage in creative and Knowledge cities, το οποίο χρηματοδοτείται από το Horizon 2020, διοργανώνουν την επιστημονική συνάντηση Citylab 2019_a: Το Μέλλον της Αθήνας που θα πραγματοποιηθεί στο Σεράφειο του δήμου Αθηναίων (Πειραιώς & Πέτρου Ράλλη, Αθήνα) την Τρίτη 14 Μαΐου 2019, 18:00-21:00.

Η επιστημονική συνάντηση Citylab 2019_a, με τίτλο «Το Μέλλον της Αθήνας», επιδιώκει να λειτουργήσει ως πεδίο συνάντησης διαφορετικών ειδικών προσεγγίσεων για την ανάδειξη βιώσιμων προτάσεων για τους κατοίκους της σύγχρονης μητρόπολης. Τα δύο βασικά ερωτήματα που τίθενται στην ημερίδα είναι: α) η κατάσταση των πραγμάτων σήμερα σε ό,τι αφορά στη θεσμική ανάληψη πρωτοβουλιών για τον προγραμματικό σχεδιασμό αναφορικά με το ιστορικό κέντρο της Αθήνας αλλά και την ευρύτερη περιοχή του λεκανοπεδίου, β) οι επιθυμητοί στόχοι μέσης διάρκειας, με βάση τα σημερινά δεδομένα, για την επίλυση κύριων προβλημάτων και τη διαμόρφωση προοπτικών, ώστε σε εύλογο χρονικό διάστημα η πόλη της Αθήνας να εμφανίσει ευδιάκριτα δείγματα βελτίωσης σε τομείς που σήμερα θεωρούνται κρίσιμοι ή ιδιαίτερα προβληματικοί.

Στην εκδήλωση συμμετέχουν με τοποθετήσεις οι: Αμαλία Ανδρουλιδάκη, Προϊσταμένη Γενικής Διεύθυνσης Αναστήλωσης, Μουσείων και Τεχνικών Έργων Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού, Άγγελος Αντωνόπουλος, Κοσμήτορας Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, Ανδρέας Γιακουμακάτος, Επιστημονικός Υπεύθυνος ΑΣΚΤ Ευρωπαϊκού Έργου ROCK, Αμαλία Ζέπου, Αντιδήμαρχος Κοινωνίας των Πολιτών και Καινοτομίας Δήμου Αθηναίων, Νίκος Μπελαβίλας, Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος «Ανάπλαση Αθήνας Α.Ε.», Παναγιώτης Πάγκαλος, Πρόεδρος Δ.Σ. και Επιστημονικός Υπεύθυνος Citylab, και Ιωάννης Πολύζος, Πρόεδρος Δ.Σ. Εταιρίας Ακινήτων Δημοσίου.

Θα ακολουθήσει συζήτηση με τους προσκεκλημένους φορείς με στόχο την από κοινού διαμόρφωση μιας προγραμματικής πλατφόρμας συνεργασιών για το μέλλον της Αθήνας.

Περισσότερες πληροφορίες μπορούν να αναζητηθούν από τα μέλη της επιστημονικής επιτροπής Παναγιώτη Πάγκαλο( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ) και Σταύρο Αλιφραγκή ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ).

This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 730280. The sole responsibility for the content of this publication lies with the ROCK project and in no way reflects the views of the European Union.

Περισσότερες Πληροφορίες στα συνημμένα αρχεία

Ημερομηνία:11.05.2019

Attachments:
Download this file (citylab_2019_a_invitation.jpg)citylab_2019_a_invitation.jpg[ ]1066 Kb
Download this file (citylab_2019_a_poster.jpg)citylab_2019_a_poster.jpg[ ]1327 Kb

Περιεχόμενο : 20757
Εμφανίσεις Περιεχομένου : 11933501