Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Γενικά -- Προκήρυξη δύο (2) αμίσθων θέσεων ασκούμενου/ασκούμενης - Πρακτική Άσκηση Ερευνητή / Βοηθού Ερευνητή»

«Προκήρυξη δύο (2) αμίσθων θέσεων ασκούμενου/ασκούμενης - Πρακτική Άσκηση Ερευνητή / Βοηθού Ερευνητή»

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Πρακτικής Άσκησης και του Ερευνητικού Προγράμματος «Η Ευρωπαϊκή Διακυβέρνηση της Μετανάστευσης: οι Εξωτερικές Διαστάσεις», το Ευρωπαϊκό Κέντρο Αριστείας Jean Monnet του Πανεπιστημίου Αθηνών προκηρύσσει την πλήρωση δύο (2) αμίσθων θέσεων Πρακτικής Άσκησης διάρκειας τριών (3) μηνών (21/1/-19/4/2019). Η πρακτική άσκηση θα λαμβάνει χώρα πρωινές ή μεσημεριανές ώρες (15 με 20 ώρες την εβδομάδα) με δυνατότητα ευελιξίας.

Τα Προγράμματα Πρακτικής Άσκησης του Ευρωπαϊκού Κέντρου Αριστείας Jean Monnet δίνουν την ευκαιρία στους ενδιαφερόμενους να αποκτήσουν ή να εμπλουτίσουν την ερευνητική τους εμπειρία, τις οργανωτικές και αναλυτικές τους δεξιότητες και να εξοικειωθούν με τη λειτουργία και τις απαιτήσεις ενός Κέντρου Αριστείας. Ήδη πάνω από 35 φοιτητές και/ή πτυχιούχοι ή κάτοχοι Μεταπτυχιακού Διπλώματος έχουν πραγματοποιήσει πρακτική άσκηση ή ερευνητικό έργο στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Αριστείας Jean Monnet. Στο τέλος της πρακτικής άσκησης, οι συμμετέχοντες λαμβάνουν Βεβαίωση Πρακτικής Άσκησης

Απαιτούμενα προσόντα θέσης

• Τελειόφοιτος/η ή μεταπτυχιακός/η φοιτητής/φοιτήτρια ανθρωπιστικών σπουδών (κατά προτίμηση Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σπουδών, Νομικής ή Πολιτικών Επιστημών)

• Άπταιστα ελληνικά και αγγλικά (γραπτά και προφορικά). Η γνώση και άλλων ξένων γλωσσών θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν

• Γνώση χρήσης υπολογιστή (άριστη γνώση Microsoft Word και Excel). Γνώση επικαιροποίησης ιστοσελίδων και χρησιμοποίησης των κοινωνικών μέσων δικτύωσης θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν.

• Υπευθυνότητα, προθυμία και εντιμότητα

Πρόσθετα επιθυμητά προσόντα

• Προϋπηρεσία σε πρακτική άσκηση, ή σε υποστήριξη ερευνητικών προγραμμάτων ή στην διοργάνωση εκπαιδευτικών σεμιναρίων και συνεδρίων

• Ενδιαφέρον για θέματα διαχείρισης της μετανάστευσης ή/και για θέματα ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης και ευρωπαϊκών αξιών

Κύρια καθήκοντα

• Διοικητική και ερευνητική υποστήριξη του Κέντρου στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ: 14 Ιανουαρίου 2019

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι/ες να αποστείλουν το βιογραφικό τους σημείωμα (CV), καθώς και μια σύντομη συνοδευτική επιστολή (motivation letter), στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. με αναγραφόμενο θέμα «Υποψηφιότητα στο πλαίσιο του Προγράμματος Πρακτικής Άσκησης – θέση: Ευρωπαϊκή Διακυβέρνηση της Μετανάστευσης. Διαχείριση Εξωτερικών Συνόρων». Θα ενημερωθούν μόνο τα άτομα που θα προεπιλεγούν για συνέντευξη.

Ημερομηνία:14.12.2018

Περιεχόμενο : 20757