Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Γενικά -- Δομή Δια Βίου Μάθησης ΑΠΘ- Προκήρυξη Προγράμματος

Δομή Δια Βίου Μάθησης ΑΠΘ- Προκήρυξη Προγράμματος

Στο πλαίσιο της Δομής Δια Βίου Μάθησης του ΑΠΘ υλοποιείται κατά το τρέχον ακαδημαϊκό έτος 2015-2016 Σεμινάριο Γλωσσικής Κατάρτισης με τίτλο «Γαλλική Γλώσσα Ειδίκευσης στον τομέα του Δικαίου: Ενότητα 1».

Στόχοι του Προγράμματος

Στόχος του προγράμματος είναι η εξοικείωση των φοιτητών και των επαγγελματιών του νομικού χώρου με τη γαλλική γλώσσα σε θέματα νομικού περιεχομένου καθώς και η ανάπτυξη επαγγελματικών δεξιοτήτων στη γαλλική για όσους ενδιαφέρονται να συνεχίσουν τις μεταπτυχιακές τους σπουδές ή να εργαστούν σε γαλλόφωνες χώρες.
Η επιμόρφωση αποτελείται από 3 ενότητες 300 συνολικά ωρών. Η παρούσα πρόσκληση αφορά την 1η Ενότητα. Μετά την ολοκλήρωση της ενότητας ακολουθούν οι 2 προαιρετικές επόμενες ενότητες.

Ανάπτυξη Δεξιοτήτων

Το σεμινάριο στοχεύει στην ανάπτυξη δεξιοτήτων κατανόησης και παραγωγής γραπτού και προφορικού λόγου μέσω αυθεντικών νομικών κειμένων. Ειδικότερα οι συμμετέχοντες στο σεμινάριο θα έχουν τη δυνατότητα να κατακτήσουν το ειδικό νομικό λεξιλόγιο μέσω αυθεντικών κειμένων καθώς επίσης και να το χρησιμοποιήσουν σε επαγγελματικές περιστάσεις επικοινωνίας.

Το σεμινάριο εστιάζει επίσης στην ανάπτυξη δεξιοτήτων για την ανάλυση της δομής και για την παραγωγή διαφόρων ειδών γραπτού και προφορικού λόγου που εντάσσονται στις θεματικές του δικαίου.

Επιπλέον, οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν τις απαραίτητες γνώσεις ώστε να ανταποκριθούν σε επαγγελματικές και ακαδημαϊκές επικοινωνιακές περιστάσεις, όπως η αναζήτηση εργασίας, η πραγματοποίηση πρακτικής άσκησης ή και μεταπτυχιακών σπουδών στο εξωτερικό και να καταστήσουν αποτελεσματικότερη τη συνεργασία τους με ξένους φορείς και ιδιώτες στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Ειδικότερα, το πρόγραμμα στοχεύει στην απόκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων στη γαλλική γλώσσα που απαιτούνται για τις εξετάσεις εισαγωγής στην Εθνική Σχολή Δικαστών, για τον διαγωνισμό Συμβολαιογράφων καθώς και για την προετοιμασία των υποψηφίων για την απόκτηση του Diplôme de français professionnel juridique B2 του Chambre de commerce et d’industrie - Paris Ile-de-France.

Κοινό

Το σεμινάριο απευθύνεται σε κατόχους πτυχίου Νομικής Σχολής, που ειδικεύονται ή εργάζονται σε διάφορους τομείς του δικαίου και επιθυμούν να αναπτύξουν δεξιότητες στη γαλλική γλώσσα σε θέματα που άπτονται του δικαίου και της άσκησης νομικών επαγγελμάτων.
Το πρόγραμμα μπορούν επίσης να παρακολουθήσουν καθηγητές της Γαλλικής ως Ξένης Γλώσσας που επιθυμούν να ειδικευτούν στο ειδικό θεματικό πεδίο της Γαλλικής Γλώσσας του Δικαίου.

Απαιτούμενο Επίπεδο Γλωσσομάθειας

Για την παρακολούθηση των μαθημάτων απαιτείται επίπεδο γλωσσομάθειας B1/B2 σύμφωνα με το Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς για τις Γλώσσες.

Τρόπος Διεξαγωγής του Προγράμματος

Το πρόγραμμα θα διεξαχθεί σύμφωνα με τις αρχές της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Οι συμμετέχοντες θα πρέπει να έχουν απλές γνώσεις στη χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή (Word, Internet, Skype).

Μετά το πέρας της παρακολούθησης θα χορηγηθούν:
(α) Βεβαίωση συμμετοχής
(β) Πιστοποιητικό επιμόρφωσης.

Αιτήσεις γίνονται δεκτές από 16/9 έως 30/10/2015 και μόνον ηλεκτρονικά (θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας).

Για περισσότερες πληροφορίες και αιτήσεις οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την ιστοσελίδα της Δομής Δια Βίου Μάθησης ΑΠΘ http://diaviou.auth.gr/ ή και να επικοινωνούν ηλεκτρονικά με την υπεύθυνη του προγράμματος Επίκουρη Καθηγήτρια κ. Ευαγγελία Μουσούρη ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ).

Περιεχόμενο : 20757
Εμφανίσεις Περιεχομένου : 11939981