Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Γενικά -- CEIPES-Ελλάδας

CEIPES-Ελλάδας

Το Διεθνές Κέντρο για την Προώθηση της Ανάπτυξης και της Εκπαίδευσης - Ελλάδας, (International Centre for the Promotion of Education and Development) ή αλλιώς η CEIPES-Ελλάδας, αποτελεί μία Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρία (ΜΚΟ) με έδρα την Καρδίτσα. H CEIPES - Greece έχει ως στόχο την προώθηση της εκπαίδευσης και της ανάπτυξης των ανθρώπων κάθε ηλικίας, ως εργαλείο για την ενίσχυση της ατομικής και συλλογικής ανάπτυξης.

Η CEIPES-Greece πραγματοποίησε το πρόγραμμα “Create’n’Share Pro” στο πλαίσιο του προγράμματος της Ευρωπαϊκής Ένωσης Erasmus+ για τον τομέα της Νεολαίας, μέσω του οποίου πραγματοποιήθηκε ανταλλαγή νέων στην πόλη της Καρδίτσας από τις 29 Μαρτίου έως τις 5 Απριλίου 2015. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 31 νέοι ηλικίας 18-30 ετών από τη Γερμανία, Ιταλία, Ισπανία, Εσθονία, Σλοβενία και Ελλάδα.

Το πρόγραμμα αυτό στοχεύει στη δημιουργία νέων ηγετών, στην υποστήριξη των εκπαιδευομένων, ως προς την προσωπική τους ανάπτυξη αλλά και στη βελτίωση των δυνατοτήτων απασχόλησης τους στην Ευρωπαϊκή αγορά εργασίας. Προτεραιότητα αποτελούσε η εκπαίδευση των συμμετεχόντων στο σχεδιασμό και η υποβολή ενός προγράμματος ανταλλαγής νέων στο πλαίσιο του Erasmus+. Παράλληλα, έχει ως σκοπό την ενίσχυση της επιχειρηματικότητας των νέων αλλά και τον εμπλουτισμό των γνώσεων τους καθώς και την εξοικείωση τους με άλλες χώρες και πολιτισμούς ώστε να μπορέσουν να δημιουργήσουν δίκτυα διεθνών επαφών.

Οι συμμετέχοντες επισκέφτηκαν τη λίμνη Πλαστήρα ενώ πραγματοποίησαν δράσεις σε όλα τα κεντρικά σημεία της Καρδίτσας, όπως το Παυσίλυπο, η Κεντρική Πλατεία, το Εμπορικό Κέντρο αποσπώντας την προσοχή των συμπολιτών μας, οι οποίοι προσέγγισαν το όλο πρόγραμμα με ιδιαίτερη συμπάθεια και θέλησαν να ενημερωθούν από τους ιθύνοντες του προγράμματος. Αξίζει να αναφερθεί πως τα τοπικά μέσα προέβαλλαν το εν λόγω πρόγραμμα με άρθρα και συνεντεύξεις.

• Για περισσότερες πληροφορίες: http://www.greece.ceipes.org

Περιεχόμενο : 20771