Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Γενικά -- Ανακοίνωση Διεθνούς Συμποσίου για 21 και 22 Ιανουαρίου 2013

Ανακοίνωση Διεθνούς Συμποσίου για 21 και 22 Ιανουαρίου 2013

Τη Δευτέρα 21 και Τρίτη 22 Ιανουαρίου 2013 θα πραγματοποιηθεί το  INTERNATIONAL EXPERTS SYMPOSIUM στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος LIFE+ Nature"Conservation and Management of the Lesser Kestrel (Falco naumanni*) at three Greek SPA sites (Διαχείριση και διατήρηση του κιρκινεζιού σε τρεις προστατευόμενες περιοχές (ΖΕΠ) της Θεσσαλίας)" που οργανώνει το Εργαστήριο Διαχείρισης Οικοσυστημάτων και Βιοποικιλότητας του Τμήματος Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος (Τ.Γ.Φ.Π.Α.Π.) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Συντονιστής του προγράμματος είναι ο Πρόεδρος του Τ.Γ.Φ.Π.Α.Π. Αναπληρωτής Καθηγητής Αθανάσιος Σφουγγάρης και συνεργαζόμενοι φορείς οι: NCC (Nature Conservation Consultants) ΕΠΕ, η Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία, ο Δήμος Ρήγα Φεραίου και ο Φορέας Διαχείρισης Κάρλας – Μαυροβουνίου - Κεφαλόβρυσου.
Στο συμπόσιο θα συμμετέχουν ειδικοί από την Ισπανία, την Ιταλία, την Πορτογαλία και τη Βουλγαρία από φορείς που έχουν υλοποιήσει ή υλοποιούν παρόμοια προγράμματα, με σκοπό την ανταλλαγή αντίστοιχων εμπειριών που αφορούν στη διαχείριση του συγκεκριμένου σπάνιου είδους, το σχεδιασμό αποκατάστασης του αγροτικού περιβάλλοντος που αποτελεί βιότοπό του, την εφαρμογή νέων τεχνολογιών τηλεπισκόπησης στην έρευνα της βιολογίας και οικολογίας του και στις πρακτικές πληθυσμιακής αναβάθμισής του. Στο συμπόσιο που θα πραγματοποιηθεί στο συνεδριακό κέντρο Forum του Ξενοδοχείου Park στο Βόλο, θα συμμετέχουν συνολικά 30 ξένοι και έλληνες επιστήμονες, δεν είναι ανοιχτό στο κοινό, ωστόσο τα αποτελέσματά του θα δημοσιοποιηθούν ευρέως.

Eπισυνάπτεται το πρόγραμμα και η αφίσσα του συμποσίου

Attachments:
Download this file (Final AGENDA.pdf)Final AGENDA.pdf[ ]151 Kb