Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Ημερίδες-Σεμινάρια -- Διημερίδα Αρχιτεκτονικής Τοπίου

Διημερίδα Αρχιτεκτονικής Τοπίου

Διημερίδα Αρχιτεκτονικής Τοπίου Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος 9 -10 Οκτωβρίου 2020

Το Τμήμα Εσωτερικής Αρχιτεκτονικής της Σχολής Επιστημών Σχεδιασμού σε συνεργασία με το Εργαστήριο BElab του Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος σας προσκαλούν σε δι-ημερίδα με τίτλο: ΤΟΠΙΑ ΤΟΠΙΩΝ, σχετική με περιπτώσεις σχεδιασμού τοπίου, αστικού και φυσικού, σε διαφορετικές κλίμακες, διαφορετικές συνθήκες και διαφορετικά επίπεδα επεξεργασίας.

Η ημερίδα φιλοδοξεί να αρθρώσει έναν άξονα προβληματισμών που αναδύονται από την επίγνωση τόσο της φυσικής όσο και της πολιτισμικής του συνοχής και διάστασης. Η κοινωνική, περιβαλλοντική αλλά και οικολογική πτυχή του τοπίου τοποθετούνται στο επίκεντρο μεταλλάξεων και χωρικών μεταβάσεων.

Οι συνθετικοί χειρισμοί και η κριτική των προσκεκλημένων ομιλητών αφορούν σε παρεμβάσεις διαβαθμισμένης αλληλεπίδρασης μεταξύ αστικών και φυσικών στοιχείων, αλλά και στη διαμόρφωση νέων και σε κάποιο βαθμό πολυπλοκότερων συνθηκών.

Οργανωτική επιτροπή / Συντονισμός:

Λίλα Θεοδωρίδου, Καθηγήτρια ΔΙΠΑΕ / Μαρία Ν. Δανιήλ, Επίκ. Καθηγήτρια ΔΙΠΑΕ,

Ηλίας Βενέσης Αρχιτέκτων Μηχανικός Αρχιτέκτων Τοπίου

Θάνος Οικονόμου Αρχιτέκτων Μηχανικός

Ελευθερία Γαβριηλίδου Υποψήφια Διδάκτορας ΑΠΘ

Θα ακολουθήσουν σύντομα περισσότερες πληροφορίες για τους προσκεκλημένους και για το ακριβές πρόγραμμα.

Η δι-ημερίδα θα πραγματοποιηθεί με εξ αποστάσεως παρακολούθηση για την οποία απαιτείται ηλεκτρονική εγγραφή.

Ημερομηνία:21.09.2020