Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Ημερίδες-Σεμινάρια -- Διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα την Ψηφιακή Ικανότητα από το ΕΘΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ & ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ

Το πρώτο διαδικτυακό σεμινάριο με θέμα την Ψηφιακή Ικανότητα, το οποίο υλοποιείται στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας "Γέφυρες Γνώσης και Συνεργασίας" και της "Εθνικής Συμμαχίας για τις Ψηφιακές Δεξιότητες και την Απασχόληση", διοργανώνεται την Πέμπτη 14 Μαΐου 2020 σε συνεργασία με το Κοινό Κέντρο Ερευνών της ΕΕ (JRC).

ΕκπαίδευσηΨηφιακό Περιεχόμενο

Τελικά πόσο ψηφιακά ικανοί και προετοιμασμένοι είμαστε; Έχουμε ήδη βρει μια κοινή γλώσσα, ένα σημείο αναφοράς για να ενημερωνόμαστε, να μαθαίνουμε και να δημιουργούμε ψηφιακά; Το Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης και Ηλεκτρονικού Περιεχομένου (ΕΚΤ) ανοίγει τον διάλογο για την ανάπτυξη και εξάσκηση των ψηφιακών δεξιοτήτων, σε συνεργασία με κορυφαίους εθνικούς και ευρωπαϊκούς φορείς, συγκεντρώνοντας ιδέες και προτάσεις για τη βελτίωση της ανταπόκρισης της κοινωνίας και της πολιτείας στην ψηφιακή πρόκληση.

Το πρώτο διαδικτυακό σεμινάριο (webinar) διοργανώνεται την Πέμπτη 14 Μαΐου 2020 σε συνεργασία με το Κοινό Κέντρο Ερευνών της ΕΕ (JRC). Τίτλος και κεντρικό ερώτημα του σεμιναρίου «Πόσο ψηφιακά ικανοί είμαστε ως εκπαιδευόμενοι, εκπαιδευτές και εκπαιδευτικοί οργανισμοί; Από τη θεωρία στην πράξη».

Οι εκπρόσωποι της Μονάδας Ανθρώπινου Κεφαλαίου και Απασχόλησης του JRC, Ιωάννης Μάγειρος, Παναγιώτης Καμπύλης, και Γεώργιος Καψάλης, θα παρουσιάσουν τα ερευνητικά δεδομένα και τα εργαλεία που έχουν αναπτυχθεί στο Κοινό Κέντρο Ερευνών, καθώς και βέλτιστες πρακτικές για την ανάπτυξη της ψηφιακής ικανότητας, μίας από τις οκτώ βασικές ικανότητες οι οποίες είναι θεμελιώδεις για όλους σε μια κοινωνία που βασίζεται στη γνώση.

Το σεμινάριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, μαθητές, στελέχη εκπαιδευτικών ή δημόσιων οργανισμών, πολίτες, επιχειρηματίες, και γενικά σε οποιονδήποτε θέλει να μάθει περισσότερα σχετικά με το θέμα. Ο διάλογος για τις ψηφιακές δεξιότητες θα συνεχιστεί το επόμενο διάστημα, με ομιλητές από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο.

Η συμμετοχή στο webinar είναι δωρεάν, αλλά απαιτείται προεγγραφή

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:12.05.2020