Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Ημερίδες-Σεμινάρια -- Αιτήσεις στο Stavros Niarchos Foundation Bioethics Academy

Αιτήσεις στο Stavros Niarchos Foundation Bioethics Academy

Stavros Niarchos Foundation Bioethics Academy

In 2019, the Johns Hopkins Berman Institute of Bioethics (JHU) in conjunction with the Bioethics Chair at the Swiss Federal Institute of Technology (ETH) launched a new initiative called the Stavros Niarchos Foundation Bioethics Academy (SNFBA). The SNFBA is exclusively supported by the Stavros Niarchos Foundation (SNF) and was created with the intent to support and enhance knowledge and awareness for bioethics in Greece.

The three main components of the SNFBA are:

An intensive bioethics summer course offered every June at the Stavros Niarchos Foundation Cultural Center (SNFCC) in Athens, Greece;

Annual in-depth workshops alternating between Zurich, Switzerland (hosted at ETH) and Baltimore, USA (hosted by JHU), beginning winter 2021. These workshops will include faculty from the Summer Course along with additional visiting faculty. Approximately 20 attendees will be invited per workshop, based on their interest in further training and education in bioethics and their aptitude for bioethics. Workshop content will be topical and developed with input from the selected participants. The program will include presentations by all participants, intensive case analysis and consultation (with at least some actual cases provided by participants), train-the-trainer exercises so that participants can return to their institutions/workplaces to help educate their peers, and additional specialized content.

An alumni network created for summer course participants, all of whom will automatically be members.  In addition to providing news, resources and information via a dedicated SNFBA website, email, and social media channels, the network will be a means for staying in touch with other SNFBA alumni in Greece and bioethics faculty at JHU and ETH. The network will host virtual discussions via webinar and convene in-person reunions and events in conjunction with the timing of the annual summer course and SNF Annual International Conference in Athens.

Objective

The 2nd Annual SNFBA Bioethics Summer Course will be a three-day intensive course focusing on Ethics in Clinical Research and will include lectures by international faculty followed by small group and topic-oriented discussions facilitated by JHU and ETH faculty and Greek bioethics experts.

Topics will include ethical issues that are arising across clinical trials and other research involving human participants.

Eligibility and Cost

Applications are encouraged from professionals working in institutions in Greece and the Balkans, with the following experience and expertise:

• Professionals working in, or overseeing, Clinical Research
  • Medical Students and Pharmaceutical Students interested in developing capacity in Clinical Research
  • Members of committees performing Biomedical Research Ethics Review

The SNFBA is free to accepted participants, and fully supported through the generosity of the Stavros Niarchos Foundation (SNF). Airfare and lodging is provided to accepted participants from outside of Greece and lodging (and travel where required) is provided to accepted participants who reside outside of Athens.  The total number of participants is limited to 50 to preserve a high-quality experience.

Online applications are now being accepted and will be evaluated on a rolling basis until March 31, 2020, but may close earlier if the 50-person capacity is reached.

Περισσότερες Πληροφορίες

Ημερομηνία:13.03.2020