Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Ημερίδες-Σεμινάρια -- Ημερίδα με τίτλο «Καινοτόμα Υλικά και Υπηρεσίες για την Παραγωγή Λαχανοκομικών και Ανθοκομικών προϊόντων».

ΗΜΕΡΙΔΑ «Καινοτόμα Υλικά και Υπηρεσίες για την Παραγωγή Λαχανοκομικών και Ανθοκομικών προϊόντων»

Το Τμήμα Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας διοργανώνει την Πέμπτη  21 Νοεμβρίου 2019 και ώρα 14:30, Ημερίδα με τίτλο «Καινοτόμα Υλικά και Υπηρεσίες για την Παραγωγή Λαχανοκομικών και Ανθοκομικών προϊόντων».

Στην Ημερίδα συμμετέχουν καταξιωμένοι ομιλητές από μεγάλες εταιρείες του χώρου καθώς και μέλη φορέων της αγροτικής παραγωγής.

Τα θέματα που θα αναπτυχθούν αφορούν:

α) Καινοτομίες στη θρέψη σε καλλιέργειες υπό κάλυψη,

β) Η δυναμική της συμβουλευτικής και των ψηφιακών υπηρεσιών στις σύγχρονες γεωργικές επιχειρήσεις,

γ) Σύγχρονες λύσεις στον πολλαπλασιασμό των έρριζων μοσχευμάτων

δ) Η προώθηση των ανθοκομικών προϊόντων στην Ελλάδα: Η περίπτωση του Συνεταιρισμού Φυτωριούχων Αττικής,

ε) Δυνατότητες αξιοποίησης των Ελληνικών ενδημικών  φυτών στην εμπορική ανθοκομία,

ζ) Εφαρμογή βιοδιεγερτών σε καλλιέργειες λαχανικών υπό κάλυψη.

Στο τέλος της Ημερίδας θα χορηγηθεί βεβαίωση παρακολούθησης.

Οι εγγραφές όσων επιθυμούν να παρακολουθήσουν την Ημερίδα είναι δωρεάν και θα πραγματοποιηθούν την ίδια μέρα και κατά τις ώρες:  13:30 -14:30.

Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο Κεντρικό Αμφιθέατρο της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών (Φυτόκο) και θα είναι ανοικτή για το κοινό.

Οργανωτική Επιτροπή:

Χρήστος Λύκας, Επίκουρος Καθηγητής - Εργαστήριο Ανθοκομίας & Αρχιτεκτονικής Τοπίου, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Μαρία Ζωγράφου, Τεχνολόγος Γεωπόνος M.Sc., Υποψήφια Διδάκτορας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Σοφία Σιμοπούλου, Διοικητική Υπάλληλος Πανεπιστημίου Θεσσαλίας-Τμήμα Γεωπονίας Φ.Π.& Α.Π.

Στοιχεία Επικοινωνίας: τηλ.: 24210 93020, 93204, e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Ημερομηνία:18.11.2019