Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Ημερίδες-Σεμινάρια -- Σεμινάριο με τίτλο: «Η Μεταμόρφωση του Ανθρώπου και της Κοινωνίας σε Ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας» του Τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης του ΠΘ

Σεμινάριο με τίτλο: «Η Μεταμόρφωση του Ανθρώπου και της Κοινωνίας σε Ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας» του Τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης του ΠΘ

Η Πολυτεχνική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σας προσκαλεί στο σεμινάριο «Η Μεταμόρφωση του Ανθρώπου και της Κοινωνίας σε Ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας» το οποίο θα διεξαχθεί κατά το Χειμερινό Εξάμηνο 2019-2020.

Ημέρα/ώρα:  κάθε Πέμπτη (15.00 – 18.00)

Τόπος: Αίθουσα Β2 (1ος Όροφος) του Τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης, Πεδίον Άρεως, Βόλος.

Η πρώτη παρουσίαση θα γίνει την Πέμπτη 17-10-2019

Στόχος του σεμιναρίου είναι, μέσα από τα μυθοπλαστικά σενάρια των ταινιών Επιστημονικής Φαντασίας (Ε.Φ.), να αναδειχθούν κεντρικά ζητήματα που προκύπτουν από την αλληλεπίδραση του ανθρώπου με μια γρήγορα μεταλλασσόμενη από τις νέες τεχνολογίες κοινωνία και κυρίως από την αυξανόμενη χρήση των ψηφιακών τεχνολογιών και της Τεχνητής Νοημοσύνης.

Ο Δρ. Κώστας Φυσεντζίδης (Ε.ΔΙ.Π.) θα αναδείξει αυτά τα ζητήματα μέσα από παρουσιάσεις και κριτική ανάλυση ταινιών Ε.Φ. δίνοντας έμφαση σε θέματα όπως:

·        Τεχνητή Νοημοσύνη, Ρομπότ και Υβρίδια ανθρώπων-μηχανών: Φίλος ή/και Εχθρός

·        Η τεχνολογία ως μοχλός μεταμόρφωσης της κοινωνίας

·        Ταυτότητα και Φύλο: Διαλεκτική ανθρώπου με τον ‘’τεχνολογικά δημιουργημένον άλλον’’

·        Εξουσία, συγκρουσιακές σχέσεις και επανακαθορισμός των μορφών βίας

·        Νέες τεχνολογίες και δημιουργία δυστοπικών/ουτοπικών και εικονικών κόσμων

·        Ηθικά και φιλοσοφικά διλήμματα: Επαναπροσδιορισμός αξιακών συστημάτων

·        Ο Διανθρωπισμός (Transhumanism) ως μια νέα θρησκεία

Η παρακολούθηση του σεμιναρίου είναι ελεύθερη και ανοικτή στο κοινό. Εγγραφές θα πραγματοποιούνται και τις ημέρες των παρουσιάσεων. Μετά την ολοκλήρωση του σεμιναρίου, όσα άτομα συμμετείχαν σε περισσότερες από τις μισές παρουσιάσεις θα λάβουν Βεβαίωση Παρακολούθησης.

Πληροφορίες για συμμετοχή και βεβαίωση παρακολούθησης του σεμιναρίου από: Δρ. Κώστα Φυσεντζίδη,  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ή Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

Κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής του Π.Θ.,  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , Τηλ.: 24210-74208

Αναλυτικές πληροφορίες για το πρόγραμμα του σεμιναρίου είναι διαθέσιμες στον ιστότοπο: http://deaneng.uth.gr

Ημερομηνία:15.10.2019

Περιεχόμενο : 20971