Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Ημερίδες-Σεμινάρια -- Σεμινάριο με τίτλο: «Τεχνητή Νοημοσύνη, Γενετικά Τροποποιημένα Όντα, Εικονική Πραγματικότητα σε ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας Κοινωνικές Επιπτώσεις και Ηθικά Διλήμματα»

Η Κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής, πραγματοποιεί Σεμινάριο με τίτλο: «Τεχνητή Νοημοσύνη, Γενετικά Τροποποιημένα Όντα, Εικονική Πραγματικότητα σε ταινίες Επιστημονικής Φαντασίας Κοινωνικές Επιπτώσεις και Ηθικά Διλήμματα» το οποίο θα διεξαχθεί κατά το Εαρινό Εξάμηνο 2018-2019

Ημέρα/ώρα:  κάθε Τρίτη (17.00-20.00)

Τόπος: Αμφιθέατρο Τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας Πολεοδομίας και Περιφερειακής Ανάπτυξης, Πεδίον Άρεως, Βόλος

Η πρώτη παρουσίαση θα γίνει την Τρίτη 19-02-2019

Στόχος του σεμιναρίου είναι, μέσα από τα μυθοπλαστικά σενάρια των ταινιών Επιστημονικής Φαντασίας (Ε.Φ.), να αναδειχθούν κεντρικά ζητήματα που προκύπτουν από την αλληλεπίδραση του ανθρώπου με μια γρήγορα μεταλλασσόμενη από τις νέες τεχνολογίες κοινωνία και κυρίως από την αυξανόμενη χρήση των ψηφιακών τεχνολογιών και της Τεχνητής Νοημοσύνης.

Ο Δρ. Κώστας Φυσεντζίδης θα αναδείξει αυτά τα ζητήματα μέσα από διερμήνευση και ανάλυση αποσπασμάτων ταινιών Ε.Φ. δίνοντας έμφαση σε θέματα όπως

• ·         Τεχνητή Νοημοσύνη, Ρομπότ και Υβρίδια ανθρώπων-μηχανών: Φίλος ή/και Εχθρός
  • ·         Συνθετικά και Γενετικά Τροποποιημένα Όντα: Ευθύνες και Δικαιώματα
  • ·         Η τεχνολογία ως μοχλός μεταμόρφωσης της κοινωνίας
  • ·         Ταυτότητα και Φύλο: Διαλεκτική ανθρώπου με τον ‘’τεχνολογικά δημιουργημένον άλλον’’
  • ·         Εξουσία, συγκρουσιακές σχέσεις και επανακαθορισμός των μορφών βίας
  • ·         Νέες τεχνολογίες και δημιουργία δυστοπικών/ουτοπικών και εικονικών κόσμων
  • ·         Ηθικά  και φιλοσοφικά διλήμματα: Επαναπροσδιορισμός αξιακών συστημάτων
  • ·         Ο Διανθρωπισμός (Transhumanism) ως μιά νέα θρησκεία

Η παρακολούθηση του σεμιναρίου είναι ελεύθερη και ανοικτή στο κοινό.

Εγγραφές θα πραγματοποιούνται και τις ημέρες των παρουσιάσεων.

Θα δοθούν Βεβαιώσεις Παρακολούθησης.

Πληροφορίες για συμμετοχή στο σεμινάριο :Δρ. Κώστας Φυσεντζίδης,    Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , Κοσμητεία Πολυτεχνικής Σχολής του Π.Θ.      Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. , Τηλ.: 24210-74208

Αναλυτικές πληροφορίες για το πρόγραμμα του σεμιναρίου είναι διαθέσιμες στον ιστότοπο: http://deaneng.uth.gr

Ημερομηνία:15.02.2019

Περιεχόμενο : 20429