Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Ημερίδες-Σεμινάρια -- Βοηθών Παιδαγωγών για καλοκαιρινά προγράμμνατα της ΜΚΟ ΕΛΙΞ στην Αττική και αιτήσεις για το Σεμινάριο Ομαδαρχών για τα καλοκαιρινά προγάμματα

H EΛΙΞ οργανώνει το ετήσιο σεμινάριο εκπαίδευσης ομαδαρχών για όσους θέλουν να ζήσουν την εμπειρία του συντονισμού μιας διεθνούς ομάδας εθελοντών στο πλαίσιο των κοινωνικών προγραμμάτων που υλοποιεί στην Αττική το καλοκαίρι του 2013.
Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στις 8 Ιουνίου από τις 09:00 έως τις 20:00 στην Αθήνα και περιλαμβάνει διάφορες θεματικές σχετικές με την διαχείριση εθελοντικών ομάδων, την επίλυση συγκρούσεων, τη διαπολιτισμική εκπαίδευση καθώς και πρακτικά θέματα οργάνωσης και συντονισμού εθελοντικών δράσεων στο πεδίο.
Το σεμινάριο απευθύνεται σε νέους άνω των 18 ετών που επιθυμούν να εργαστούν αναλαμβάνοντας τον συντονισμό και την καθοδήγηση μιας συγκεκριμένης ομάδας εθελοντών από διάφορες χώρες, επομένως:
•    Αν θέλεις να συντονίσεις μια διεθνή ομάδα εθελοντών για δεκαπέντε μέρες,
•    Αν θέλεις να αποκτήσεις πρακτική εμπειρία στη διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού επιτελώντας κοινωνικό έργο,
•    Αν έχεις πρακτική εμπειρία σε ανάλογα προγράμματα ή είσαι φοιτητής/απόφοιτος παιδαγωγικών ή κοινωνικών / ανθρωπιστικών σχολών ή έχεις εμπειρίες σε χειρονακτικές εργασίες και εργασίες συντήρησης κτηρίων και θέλεις να αναπτύξεις τις δεξιότητες σου αλλά και να συνεισφέρεις στο μέγιστο δυνατό,
•    Αν θέλεις να αναπτύξεις τις συντονιστικές και επικοινωνιακές σου ικανότητες γνωρίζοντες ανθρώπους από όλο τον κόσμο,
•    Αν θέλεις να εργαστείς εθελοντικά με στόχο την κοινωνική προσφορά σε προγράμματα δημιουργικής απασχόλησης παιδιών 6-12 ετών  (recreational activities with children 6-12), σε προγράμματα δημιουργικής απασχόλησης παιδιών και νέων με ειδικές ικανότητες (recreational activities with kids/young adults with special needs) ή/και σε προγράμματα ανακαίνισης και εργασιών συντήρησης εξωτερικών και εσωτερικών χώρων κοινωφελών ιδρυμάτων (renovation / environmental activities)

Πάρε μέρος στο Σεμινάριο Εκπαίδευσης Ομαδαρχών που οργανώνει η ΕΛΙΞ στις 8 Ιουνίου στην Αθήνα και  γίνε ένας από τους δεκάδες εθελοντές που κάθε καλοκαίρι συντονίζουν τα προγράμματα εθελοντικής εργασίας στην Ελλάδα.
Το κόστος συμμετοχής είναι 20 €.
Γίνε κι εσύ Ομαδάρχης με την ΕΛΙΞ και αυτό το καλοκαίρι και ζήσε μια ξεχωριστή εμπειρία.

ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΕΛΙΞ ΣΤΟ WWW.ELIX.ORG.GR
Προθεσμία Υποβολής Αιτήσεων μέχρι την Παρασκευή 31 Μαΐου