Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Ημερίδες-Σεμινάρια -- Πρόσκληση από το Τμήμα Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος

Πρόσκληση από το Τμήμα Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος

Το Τμήμα Γεωπονίας Φυτικής Παραγωγής και Αγροτικού Περιβάλλοντος της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών, εορτάζοντας τα 10 χρόνια  λειτουργίας μετά την κατάτμισή του, από το πρώην ενιαίο Τμήμα Γεωπονίας Φυτικής και Ζωϊκής Παραγωγής, διοργανώνει διημερίδα την Τρίτη 5 και Τετάρτη 6 Ιουνίου, σε συνδυασμό με την «Ημέρα Περιβάλλοντος» στις 5 Ιουνίου. Η έναρξη της διημερίδας θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 5 Ιουνίου και ώρα 18:30 στο Κεντρικό Αμφιθέατρο της Σχολής, που βρίσκεται στο Φυτόκο Ν. Ιωνίας Μαγνησίας, με ομιλία της Κοσμήτορος της Γεωπονικής Σχολής και Προέδρου του Τμήματος Καθηγήτριας Μ. Σακελλαρίου-Μακραντωνάκη με θέμα τις δραστηριότητες καινοτομίες και προοπτικές του Τμήματος. Θα ακολουθήσει ομιλία του Σεβασμιοτάτου Μητροπολίτου Δημητριάδος και Αλμυρού κ. Ιγνατίου με θέμα το περιβάλλον. Επίσης θα παρουσιαστούν παραδοσιακοί χοροί από ομάδα του Λυκείου Ελληνίδων Βόλου Στις 6 Ιουνίου θα δοθούν ενδιαφέρουσες διαλέξεις σχετικές με την επίδραση των κλιματικών αλλαγών στη γεωργία, βιοκαύσιμα, γεωργικά μηχανήματα και παραγωγικότητα, μελισσοκομία, διαχείριση υδατικών πόρων στη Θεσσαλία. Η έναρξη θα γίνει στις 10:00.
Κατά τη διάρκεια της διημερίδας θα φιλοξενηθούν στη Σχολή Εκθέσεις: Αγιογραφίας της Σχολής Αγιογραφίας της Ιεράς Μητροπόλεως Δημητριάδος, POSTERS Ερευνητικών δραστηριοτήτων των Εργαστηρίων του Τμήματος, Εντομολογίων του Εργαστηρίου Εντομολογίας του Τμήματος Γ.Φ.Π.Α.Π., Ορυκτών, δωρεά του συν. Καθηγητή κ.  Στέργιου Θεοδωρίκα, Πολλαπλασιαστικού υλικού από το Δίκτυο «ΑΙΓΙΛΟΠΑΣ», Βοτάνων από τη Μακρυνίτσα Πηλίου, Φωτογραφιών (Αρχείο Ζημέρη) από το Δημοτικό Κέντρο Ιστορίας του Δήμου Βόλου, Υφαντών της Σχολής Υφαντικής του Λυκείου των Ελληνίδων Βόλου.

Hμερομηνία: 31/5/2012