Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Διαλέξεις -- «Η Shoah στην Ελλάδα. Ιστορία και μνήμη»

«Η Shoah στην Ελλάδα. Ιστορία και μνήμη»

Το Mémorial de la Shoah οργανώνει με το Ινστιτούτο Διεθνών Σχέσεων του Παντείου Πανεπιστημίου ένα πρόγραμμα για τους φοιτητές με θέμα τη συγκριτική προσέγγιση της Shoah, των γενοκτονιών και της μαζικής βίας στον 20ό αιώνα.

Με την ευκαιρία αυτής της εκδήλωσης, η κ. Οντέτ Βαρών Βασάρ, ιστορικός, διδάκτωρ στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και συνεργάτης του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος, θα δώσει στο Γαλλικό Ινστιτούτο μια διάλεξη με τίτλο: «Η Shoah στην Ελλάδα. Ιστορία και μνήμη».

Η εξόντωση των Ελλήνων Εβραίων από τους Ναζί ανέρχεται στο 83% των μελών της προπολεμικής εβραϊκής κοινότητας. Παρά αυτό το τρομακτικό ποσοστό οι πρώτες δεκαετίες ήταν δεκαετίες σιωπής και αφάνειας. Η πορεία από την εποχή της σιωπής έως την ανάδυση αυτής της μνήμης στην ελληνική κοινωνία ήταν μακρά και δύσκολη.

Η παρουσίαση πρόκειται να διηγηθεί αυτήν την πορεία, μια πορεία που εντέλει επέτρεψε στη Shoah να λάβει τη θέση της τόσο στην εκπαίδευση της ελληνικής κοινωνίας όσο και στην συλλογική μνήμη όλων των τελευταίων δεκαετιών.

Γεννημένη στην Αθήνα, κι έχοντας ολοκληρώσει σπουδές Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και στο Πανεπιστήμιο της Σορβόννης στο Παρίσι και σπουδές Μετάφρασης στο Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών (CTL), η Οντέτ Βαρών-Βασάρ είναι ιστορικός και μεταφράστρια της γαλλικής λογοτεχνίας. Έχει επίσης μεταφράσει την Σαρλότ του Νταβίντ Φοενκινός (Εστία 2018) και το Σολάλ του Αλμπέρ Κοέν (Εξάντας, 2019). Έχει διατελέσει καθηγήτρια ιστορίας στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (2001-2017). Συνεργάζεται με το Μουσείο Εβραίων Ελλάδος για την εκπαίδευση των καθηγητών της δευτεροβάθμιας για την διδασκαλία της Shoah και οργανώνει το δικό της σεμινάριο για την Shoah. Τα επιστημονικά της ενδιαφέροντα εστιάζουν στην Αντίσταση στην Κατοχή, στην Γενοκτονία των Εβραίων, στη μνήμη και στις αναπαραστάσεις της στη σύγχρονη λογοτεχνία.

Eπιπλέον έχουν εκδοθεί έργα της: H ενηλικίωση μιας γενιάς. Νέοι και νέες στην Κατοχή και στην Αντίσταση (Εστία, Αθήνα 2009)/ Η ανάδυση μιας δύσκολης μνήμης. Κείμενα για τη γενοκτονία των Εβραίων, (Εστία, Αθήνα 2013), καθώς και το Des Sépharades aux Juifs grecs. Histoire, mémoire et identité (εκδ. Le Manuscrit, Παρίσι 2019).

Είσοδος ελεύθερη, ταυτόχρονη μετάφραση

Ημερομηνία:5.12.2019