Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Συνέδρια
Συνέδρια

3ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ «Για ένα Σχολείο που θα μας χωράει όλους»

3ο ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ

«Για ένα Σχολείο που θα μας χωράει όλους»

Ο Σύλλογος Δασκάλων και Νηπιαγωγών Χαλκίδας ανακοινώνει τη διεξαγωγή του 3ου Εκπαιδευτικού Συνεδρίου, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Χαλκίδα, στις 29 και 30 Μαρτίου του 2019, με την επιστημονική υποστήριξη του Παιδαγωγικού Τμήματος Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Θέμα του 3ου Εκπαιδευτικού Συνεδρίου του Συλλόγου είναι: «Για ένα Σχολείο που θα μας χωράει όλους»

Με το Συνέδριο επιδιώκεται να συζητηθούν τα ζητήματα που σχετίζονται με το θέμα από τη σκοπιά της εκπαιδευτικής και διδακτικής πράξης, της γενικής και της ειδικής αγωγής, της εκπαιδευτικής πολιτικής και διοίκησης, της εκπαιδευτικής έρευνας και καινοτομίας, της σχολικής και της τοπικής κοινότητας.

Ενδεικτικά, μερικά τα ερωτήματα που θα μας απασχολήσουν είναι:

• Πώς μπορούμε να διαμορφώσουμε ένα σχολείο που θα χωράει και θα υποστηρίζει όλους τους μαθητές και όλους τους εκπαιδευτικούς;
  • Πώς θα γίνει το σχολείο το πιο ζωντανό κύτταρο της τοπικής κοινωνίας;
  • Πώς θα αξιοποιήσουμε τις Τέχνες, την Τεχνολογία, την Φυσική Αγωγή, την Παράλληλη Στήριξη για να ενισχύσουμε την ενιαία εκπαίδευση;
  • Πώς θα ενισχύσουμε την δημοκρατία στο σχολείο;
  • Πώς θα αξιοποιήσουμε την διαφορετικότητα και πώς θα αποφύγουμε τον διαχωρισμό, τον αποκλεισμό, την περιθωριοποίηση παιδιών που προέρχονται από διαφορετικά πολιτισμικά περιβάλλονται και ευάλωτες κοινωνικές ομάδες;
  • Γιατί είναι σημαντικό να πάνε όλα τα παιδιά στο Νηπιαγωγείο;
  • Γιατί έχει σημασία η διαφοροποίηση της διδασκαλίας, της μάθησης, της αξιολόγησης;
  • Πώς θα υποστηριχθούν οι εκπαιδευτικοί απέναντι στις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν καθημερινά στο σχολείο;
  • Ποιος είναι ή θα πρέπει να είναι ο ρόλος της Διευθύντριας / του Διευθυντή, των Δομών Υποστήριξης του Εκπαιδευτικού Έργου, της Διοίκησης της Εκπαίδευσης;
  • Υπάρχουν «καλές πρακτικές» που μπορούμε να αξιοποιήσουμε στους τομείς που αναφέρθηκαν παραπάνω;
  • Ποια είναι η εμπειρία των εκπαιδευτικών της πράξης, των υποψήφιων εκπαιδευτικών, των ερευνητών και των πανεπιστημιακών δασκάλων;

Το Συνέδριο στοχεύει να αναδείξει τόσο τις απόψεις που διατυπώνονται στην δημόσια συζήτηση και στην επιστημονική βιβλιογραφία στην Ελλάδα και διεθνώς όσο και το έργο των εκπαιδευτικών της σχολικής πράξης πάνω σε όλα τα συναφή ζητήματα.

Η συμμετοχή στο Συνέδριο είναι δωρεάν για Συνέδρους και Ομιλητές.

Σημαντικές Ημερομηνίες

Υποβολή περιλήψεων (έως 200 λέξεις), έως: 28/02/2019

Αξιολόγηση των περιλήψεων και επικοινωνία με τους εισηγητές: 10/03/2019

Υποβολή πλήρους εργασίας*: 02/06/2019

* Οι συγγραφείς θα ενημερωθούν για τις προδιαγραφές υποβολής των εργασιών τους.

Πρακτικά Συνεδρίου

Όλες οι εργασίες που θα γίνουν δεκτές και θα παρουσιαστούν στο συνέδριο θα συμπεριληφθούν στα επίσημα πρακτικά του συνεδρίου.

Τα πρακτικά του συνεδρίου θα δημοσιευθούν ηλεκτρονικά (με ISBN) έως τον Σεπτέμβριο 2019.

Προκειμένου να δηλώσετε συμμετοχή παρακαλούμε να αποστείλετε την αίτησή σας στην ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. .

Για όποια πληροφορία επικοινωνήστε στο 6974341868 Βέτα Κορωναίου

Η Επιστημονική Επιτροπή του συνεδρίου είναι:

Αλεξάνδρα Ανδρούσου, Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Πρώιμη Παιδική Ηλικία (ΤΕΑΠΗ), Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Σταυρούλα Καλδή, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Κώστας Μάγος, Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Καφένια Μπότσογλου, Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Γιάννης Ρουσσάκης, Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Ημερομηνία:13.02.019

2ο Πανελλήνιο Συνέδριο Marketing και Branding του Τόπου

Διοργάνωση του 2ου Πανελλήνιου Συνεδρίου Marketing και Branding του Τόπου, που θα διεξαχθεί στη Λάρισα, στις 31/03-02/04/2017.

Attachments:
Download this file (1stannouncement_27102016_MBΤ2.pdf)1stannouncement_27102016_MBΤ2.pdf[ ]93 Kb

8ο Διεπιστημονικό Διαπανεπιστημιακό Συνέδριο του Ε.Μ.Π. και του ΜΕ.Κ.Δ.Ε. του Ε.Μ.Π.

ΕΘΝΙΚΟ ΜΕΤΣΟΒΙΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ

ΜΕΤΣΟΒΙΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ (ΜΕ.Κ.Δ.Ε.)

για την Προστασία και Ανάπτυξη του Ορεινού Περιβάλλοντος και

των Τοπικών Ευρωπαϊκών Πολιτισμών

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΟΡΕΙΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ ΑΠΟΜΟΝΩΜΕΝΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ

Στο πλαίσιο του θεσμού των ανά τριετία από το 1995, διεπιστημονικών, διαπανεπιστημιακών συνεδρίων του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου και του ΜΕ.Κ.Δ.Ε. του Ε.Μ.Π., για επιστροφή  μέρους του χρέους μας στην πατρίδα των Ιδρυτών και μεγάλων Ευεργετών του Πολυτεχνείου μας, θα πραγματοποιήσουμε το 8o Συνέδριό μας στις εγκαταστάσεις του Ε.Μ.Π. (ΜΕ.Κ.Δ.Ε. του Ε.Μ.Π.) στο Μέτσοβο, τον Σεπτέμβριο του 2016.

Το θέμα του 8oυ  διεπιστημονικού, διαπανεπιστημιακού συνεδρίου μας είναι :

Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΟΡΕΙΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ ΑΠΟΜΟΝΩΜΕΝΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ

Αποστέλλεται ηπρώτη ανακοίνωση για την ειδική θεματολογία και τις σχετικές γενικές και ειδικότερες πληροφορίες, καθώς και για την προκήρυξη βραβείων από το Ίδρυμα Ανάπτυξης του ΜΕ.Κ.Δ.Ε. του Ε.Μ.Π. για το Συνέδριο, που έχουν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του ΜΕ.Κ.Δ.Ε. του Ε.Μ.Π.

www.ntua.gr/

και του Δ.Π.Μ.Σ. του Ε.Μ.Π. "Περιβάλλον και Ανάπτυξη"

4ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ, ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ & ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

9o newsletter του 4ου Πανελληνίου Συνεδρίου Πολεοδομίας, Χωροταξίας & Περιφερειακής Ανάπτυξης με χρήσιμες ενημερώσεις για τη συμμετοχή σας, ή κατεβάστε το από τον παρακάτω σύνδεσμο