Αρχική -- AMEA -- Ανακοινώσεις -- Υποτροφίες Καθιδρύματος Αθανασίου Ματάλα του Λακεδαιμονίου

Υποτροφίες Καθιδρύματος Αθανασίου Ματάλα του Λακεδαιμονίου

ΚΑΘΙΔΡΥΜΑ
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΜΑΤΑΛΑ
ΤΟΥ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΥ
ΑΡΙΘ. ΠΡΩΤ. 15

Π Ε Ρ I Λ Η Ψ Η ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΥΠΟΤΡΟΦΩΝ

ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΟΥ ΚΑΘΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΜΑΤΑΛΑ ΤΟΥ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΥ ΠΡΟΚΗΡΥΣΣΕΙ
Α./ Διαγωνισμό πρόσληψης νέων υποτρόφων μαθητών και μαθητριών της Α' Γυμνασίου, σχολικού έτους 2011-2012, προς πλήρωση των προβλεπομένων 30 θέσεων σχολικού έτους 2011-2012. Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί στις 17-10-2011, ημέρα Δευτέρα και ώρα 3μ.μ., στο 3° Λύκειο Σπάρτης.
Β./ Πρόσληψη, χωρίς διαγωνισμό, ενός (1) υποτρόφου, μαθητή ή μαθήτριας της Α' Γυμνασίου, για το έτος 2011-2012, με αισθητηριακή, κινησιακή ή σωματική αναπηρία κατά ποσοστό 60% και άνω.
Γ./ Πρόσληψη, χωρίς διαγωνισμό, ενός (1) υποτρόφου, μαθητή ή μαθήτριας της Α' Γυμνασίου, για το έτος 2011-2012, το συνολικό ετήσιο εισόδημα της οικογένειας του/ης οποίου/ας (συμπεριλαμβανομένων και των επιδοτήσεων) είναι λιγότερο
από 8.000 ευρώ, σε συνδυασμό και με άλλα κοινωνικά κριτήρια (πολύτεκνη οικογένεια, σοβαρό πρόβλημα υγείας γονέων κλπ.).
Δ./ Πρόσληψη, χωρίς διαγωνισμό, δέκα έξι (16) υποτρόφων, φοιτητών ή φοιτητριών Ανώτατων ή Ανώτερων Σχολών της χώρας, για το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012, που
ήσαν υπότροφοι του Ιδρύματος κατά το σχολικό έτος 2010-2011.
Ε./ Πρόσληψη, χωρίς διαγωνισμό, δύο (2) μεταπτυχιακών υποτρόφων, φοιτητών ή φοιτητριών, για μεταπτυχιακές σπουδές σε Α.Ε.Ι. της χώρας, για το ακαδημαϊκό έτος 2011 - 2012, εκ των υποτρόφων του Ιδρύματος που πήραν πτυχίο κατά τα ακαδημαϊκά έτη 2009-2010 και 2010-2011. Ειδικά για τους άρρενες υποψηφίους που υπηρέτησαν την υποχρεωτική στρατιωτική τους θητεία κατά τα έτη 2009, 2010, 2011, θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής και όσοι πήραν πτυχίο το αμέσως προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος, μετά την αφαίρεση του χρόνου της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας
- Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών έως 30-09-2011.
- Για κάθε πληροφορία: Στα γραφεία της Γενικής Διεύθυνσης του Καθιδρύματος στην Αθήνα, οδός Χάμιλτον 6Δ, τηλ. 210 8218610 και στα γραφεία της Ιεράς Μητροπόλεως Σπάρτης, τηλ. 2731022814.

Σπάρτη 23 Μαΐου 2011
Η Προεδρεύουσα