Αρχική -- Ανακοινώσεις -- Ημερίδες-Σεμινάρια
Ημερίδες-Σεμινάρια

Σεμινάριο/Ημερίδα: «Δράσεις Ενίσχυσης Απασχολησιμότητας στο Εξωτερικό - Ανάπτυξη Δεξιοτήτων Κινητικότητας & Επιχειρηματικότητας»

Το Γραφείο Διασύνδεσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας ως βασικός εταίρος του Ευρωπαϊκού Προγράμματος “L2L Entrepreneurship - Learning to learn entrepreneurship for low skill young people” που υλοποιείται στο πλαίσιο του Erasmus+ σας προσκαλεί να συμμετάσχετε σε δωρεάν βιωματικό σεμινάριο – εκδήλωση με αντικείμενο:

Η πολλαπλασιαστική εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 22 Μαρτίου 2017 (ώρα 15:00) στις εγκαταστάσεις του Κέντρου Δια Βίου Μάθησης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (Γιαννιτσών & Λαχανά, Πολυχώρος Τσαλαπάτα, Παλαιά T.K. 38334,  Βόλος).

Με την ολοκλήρωση της εκδήλωσης όλοι οι συμμετέχοντες θα λάβουν σχετικό αναμνηστικό δώρο (gadget) ενώ επίσης θα ακολουθήσει σύντομο δείπνο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της εκδήλωσης στο επισυναπτόμενο αρχείο.

Attachments:
Download this file (Agenda_MEvent.pdf)Agenda_MEvent.pdf[ ]538 Kb

«Νέα Εργαλεία και Μηχανισμοί Κινητικότητας, Εργασίας & Μάθησης για Νέους στην Ευρώπη» - 5/12 /2016,17:00 στο αμφιθέατρο του Τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας Πολεοδομίας & Περιφερειακής Ανάπτυξης

To Κέντρο Δια Βίου Μάθησης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και η Εθνική Μονάδα Συντονισμού του Erasmus+ στον Τομέα της Νεολαίας, ΙΝΕΔΙΒΙΜ σας προσκαλούν στην ενημερωτική ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί στις 15/12 /2016 και ώρα 17:00 στο αμφιθέατρο του Τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας Πολεοδομίας & Περιφερειακής Ανάπτυξης.

Πρόγραμμα εκδήλωσης:

17:15 - 17:30 Προσέλευση - εγγραφή   (καφές)

17:30 - 17:45 Σύντομος χαιρετισμός

Ζήσης Μαμούρης,  Αναπληρωτής Πρύτανη Έρευνας,

Διευθυντής Κατάρτισης ΚΔΒΜ Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

17:45 - 18:15 Παρουσίαση νέων δράσεων ΚΔΒΜ Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Χαράλαμπος Σαμαντζής, Οργανωτικός Υπεύθυνος ΚΔΒΜ Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

18:15 - 18:30 Κινητικότητα & Νεολαία στην Ευρώπη: Παρουσίαση του Προγράμματος Erasmus+ για τον τομέα "Νεολαία" και του Δικτύου Eurodesk

Νατάσα Δεδούση, Εθνική Μονάδα Συντονισμού Erasmus+ για τον τομέα "Νεολαία", Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης

18:30 - 18:45 Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέων: Ένα εργαλείο κινητικότητας, ενεργοποίησης και αυτονόμησης νέων Ευρωπαίων πολιτών

Κατερίνα Σύρρου, Υπεύθυνη Προγράμματος «Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέων», Ίδρυμα Νεολαίας και Διά Βίου Μάθησης

18:45 -19:00 Συζήτηση, απορίες, networking

Κλείσιμο εκδήλωσης

19:00 Δείπνο (catering)

Eπισυνάπτεται η πρόσκληση της εκδήλωσης.

Attachments:
Download this file (InvitationWEB.jpg)InvitationWEB.jpg[ ]159 Kb

Ημερίδα ΠΜΣ-Συμβουλευτικής

Το ΠΜΣ - Συμβουλευτική Ψυχολογία & Συμβουλευτική στην Ειδική Αγωγή, την Εκπαίδευση & την Υγεία σε συνεργασία με το Παράρτημα Μακεδονίας της Ελληνικής Εταιρείας Έρευνας της Συμπεριφοράς διοργανώνουν το Σάββατο 12/11/2016 στις 9:15 π.μ. – 15:30 στο αμφιθέατρο “Σαράτση” Ημερίδα με τίτλο:

“Διαταραχές Πρόσληψης Τροφής: Συμβουλευτικές/ Ψυχοθεραπευτικές Προσεγγίσεις”.

Η είσοδος είναι ελεύθερη και είστε όλοι και όλες ευπρόσδεκτοι/ες.

Θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης. Στα παρακάτω links υπάρχουν η αφίσα και το πρόγραμμα της Ημερίδας.

Θεματικό σεμινάριο με τίτλο "Σύγχρονες Τεχνολογίες Αποθήκευσης Ενέργειας"

Στα πλαίσια της υλοποίησης του Ευρωπαϊκού έργου “TILOS” (HORIZON 2020) η ερευνητική ομάδα του Εργαστηρίου Ήπιων Μορφών Ενέργειας και Προστασίας Περιβάλλοντος (ΗΜΕ & ΠΡΟΠΕ) διοργανώνει σε συνεργασία με το Κέντρο Τεχνολογικής Έρευνας (ΚΤΕ) Πειραιά και Νήσων εξειδικευμένο τεχνολογικό σεμινάριο με τίτλο “Σύγχρονες Τεχνολογίες Αποθήκευσης Ενέργειας”. Το σεμινάριο θα διεξαχθεί στις Εγκαταστάσεις του Εργαστηρίου ΗΜΕ & ΠΡΟΠΕ στην αίθουσα Γ015 του ΑΕΙ Πειραιά ΤΤ.

Οι συμμετέχοντες έχουν τη δυνατότητα απόκτησης Πιστοποιητικού Επιμόρφωσης και Συνοδευτικό με αναλυτική παρουσίαση των διδαχθέντων Ενοτήτων, υπογεγραμμένο από τον Επιστημονικό Υπεύθυνο του Σεμιναρίου εκ μέρους του Εργαστηρίου Ήπιων Μορφών Ενέργειας και Προστασίας Περιβάλλοντος επικυρωμένο από το Κέντρο Τεχνολογικής Έρευνας Πειραιά & Νήσων.

Αιτήσεις: Έως 4 Δεκεμβρίου 2015

Ημερομηνία έναρξης: 7 Δεκεμβρίου 2015

Διάρκεια: 30 διδακτικές ώρες / Δύο εβδομάδες

Ημέρες – ώρες διεξαγωγής: Δευτέρα – Τετάρτη – Πέμπτη, (5 διδακτικές ώρες). Έναρξη: 17:15

Online Αιτήσεις στο: http://www.mbaenergy.gr/storagesem

Πρόσκληση σε Ημερίδα του Τμήματος Γεωπονίας Ιχθυολογίας και Υδάτινου Περιβάλλοντος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας

Πρόσκληση από τον συντονιστή, Αν. Καθ. κ. Αθανάσιο Εξαδάκτυλο, σχετικά με την ημερίδα παρουσίασης αποτελεσμάτων του ερευνητικού προγράμματος ΘΑΛΗΣ με τίτλο:

«Ανοχή των θαλάσσιων αγγειόσπερμων σε περιβαλλοντικές καταπονήσεις: Μεταβλητότητα των φυσιολογικών κυτταρικών-βιοχημικών-μοριακών μηχανισμών σε σχέση με είδος και ενδιαίτημα»

Στο πλαίσιο της ημερίδας θα γίνουν παρουσιάσεις προόδου των εξαιρετικά ενδιαφερόντων αποτελεσμάτων του έργου, ενώ παράλληλα θα γίνει τηλεδιάσκεψη με τον Καθηγητή Θαλάσσιας Βιοποικιλότητας, κ. Frithjof C. Kuepper του Πανεπιστημίου του Aberdeen, UK

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2015 και ώρα 13:00 στο κεντρικό Αμφιθέατρο της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στο Βόλο.

Σελίδα 1 από 26

Νεες ευκαιριες αυτοαπασχολησης - Erasmus Νεων Επιχειρηματιων