« e-DAISME»

Leonardo da Vinci, People in the Labor Market - Άτομα στην Αγορά Εργασίας

Μέσω του συγκεκριμένου Ευρωπαϊκού προγράμματος επαγγελµατικής κατάρτισης το Γραφείο Διασύνδεσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας έθεσε ως βασικό στόχο την υποστήριξη της διακρατικής κινητικότητας των αποφοίτων – νέων ανέργων  προσφέροντας τους τη δυνατότητα να υλοποιήσουν περίοδο κατάρτισης στο εξωτερικό για σημαντικό χρονικό διάστημα.

Απώτερός στόχος της συγκεκριμένης δράσης αποτέλεσε η υποστήριξη αποφοίτων του ιδρύματος (και όχι μόνο) σε δραστηριότητες κατάρτισης για την απόκτηση και την αξιοποίηση των γνώσεων,  των δεξιοτήτων και των προσόντων, µε στόχο τη διευκόλυνση της προσωπικής τους ανάπτυξης, της απασχολησιµότητας και της συµµετοχής  τους στην Ευρωπαϊκή Αγορά Εργασίας.

Περιγραφή δράσης:

Το Γραφείο Διασύνδεσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας καινοτομώντας για άλλη μια φορά (το πρώτο Γραφείο Διασύνδεσης που υλοποίησε παρόμοια δράση), υλοποίησε συγκεκριμένο σχέδιο κινητικότητας στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Leonardo da Vinci – PLM (άτομα στην αγορά εργασίας) με τίτλο «e-Φορέας Διεθνοποίησης Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων». Το συγκεκριμένο πρόγραμμα κινητικότητας είχε ως στόχο να δώσει την ευκαιρία απόκτησης εργασιακής εμπειρίας σε 30 νέους αποφοίτους  σε διάφορες επιχειρήσεις και οργανισμούς σε έξι (6) κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ιταλία, Ισπανία, Μάλτα, Πορτογαλία, Ηνωμένο Βασίλειο, Γερμανία).

Δικαίωμα συμμετοχής στο πρόγραμμα είχαν πτυχιούχοι απόφοιτοι του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, αλλά και απόφοιτοι (προπτυχιακών και μεταπτυχιακών σπουδών) άλλων Πανεπιστημίων. Τα πεδία εκπαίδευσης των συμμετεχόντων κάλυπταν συγκεκριμένα πεδία εκπαίδευσης και κυρίως τις εξής ειδικότητες:

• Οικονομία & διοίκηση
  • Οργάνωση & διοίκηση επιχειρήσεων
  • Περιφερειακής  ανάπτυξης
  • Μάρκετινγκ & διαφήμιση
  • Τουρισμός & περιβάλλον

Η συνολική διάρκεια της κατάρτισης ήταν 13 εβδομάδες περιλαμβάνοντες και 2 εβδομάδες πολιτισμικής και γλωσσικής προετοιμασίας για όλους τους συμμετέχοντες.

Success stories του προγράμματος:

Το πρόγραμμα στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία με τον αριθμό των αιτήσεων για συμμετοχή να ξεπερνά τις 180.  Οι συμμετέχοντες που επιλέχθηκαν και τελικά συμμετείχαν στη περίοδο κατάρτισης υλοποίησαν με απόλυτη επιτυχία το σχετικό πρόγραμμα κινητικότητας ενώ για μερικούς, όπως θα διαβάσετε και παρακάτω, η εμπειρία συμμετοχής ήταν κάτι παραπάνω από μοναδική.

Περισσότερα εδώ

Φωτογραφίες από την περίοδο εκπαίδευσης εδώ:

LEONARDO DA VINCI

Αποτελέσματα Αξιολόγησης Υποψηφίων για Συμμετοχή στο Πρόγραμμα Κινητικότητας για Άτομα στην Αγορά Εργασίας:

Hμερομηνία: 12/12/2011

Νεες ευκαιριες αυτοαπασχολησης - Erasmus Νεων Επιχειρηματιων