ΤοπΣΑ

ΤΟΠΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΤοπΣΑ «ΔΡΑΣΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ» Α.Σ. «ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ & ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ»

Το Γραφείο Διασύνδεσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας μέσω του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του Ιδρύματος, αποτελεί βασικό εταίρο της Αναπτυξιακής Σύμπραξης «Συνεργασία & Επιχειρηματικότητα» του Επιχειρησιακού έργου ΤοΠΣΑ αναλαμβάνοντας την υλοποίηση συγκεκριμένων δράσεων και πρωτοβουλιών.

Δράση 4. «Δικτύωση Α.Σ. και Περιφερειακών φορέων»

Στόχος της δράσης είναι η ανταλλαγή εμπειριών και τεχνογνωσίας για τη βελτίωση των αποτελεσμάτων των επιμέρους σχεδίων και την εξαγωγή αξιόλογων συμπερασμάτων.

Θα γίνουν ενέργειες οι οποίες περιλαμβάνουν τη διοργάνωση workshops, study visits, την εκπόνηση οδηγών και άλλου υποστηρικτικού υλικού, τη διοργάνωση εκστρατειών ευαισθητοποίησης μεγάλης εμβέλειας, κλπ. Συγκεκριμένα, προβλέπονται εκδηλώσεις ευαισθητοποίησης, παραγωγή έντυπου υλικού, περιφερειακά θεματικά εργαστήρια και δικτύωση Α.Σ. με τη συνεργασία της Αναθέτουσας Αρχής, με βασικό στόχο προτάσεις και στρατηγικές ευρείας κλίμακας για την απασχόληση και τη στήριξη των ανέργων της περιοχής παρέμβασης. Ο φορέας συνεπικουρεί όλες τις ενέργειες δικτύωσης.

• Δυνατότητες και προοπτικές απασχόλησης στο σύγχρονο οικονομικό περιβάλλον
  • Μηχανισμοί προώθησης απασχόλησης των ανέργων στην αγορά εργασίας

Δράση 14. «Ειδικές επιμορφώσεις σε εξειδικευμένα αντικείμενα»

Σκοπός των ειδικών επιμορφώσεων είναι να καταρτιστούν οι ωφελούμενοι των ομάδων στόχου σε εξειδικευμένα θέματα επιχειρηματικότητας σε εξατομικευμένο είτε ομαδικό επίπεδο. Οι διαδικασίες συμβουλευτικής, η κατάρτιση, η συμβουλευτική επιχειρηματικότητας θα αναδείξουν τις προσωπικές κλίσεις και εξειδικευμένες ευκαιρίες επιχειρηματικής δημιουργίας, που θα αξιοποιηθούν μέσω των ειδικών επιμορφώσεων.

Η επιμόρφωση συμβάλλει στο να καταστήσει επαγγελματικά άρτιους τους ωφελούμενους στα συγκεκριμένα αντικείμενα επιμόρφωσης, προωθώντας τους στη δημιουργία επιχείρησης είτε συνεταιρισμού.

Οι ωφελούμενοι θα αποκτήσουν τις θεωρητικές, αλλά και τις πρακτικές γνώσεις, έτσι ώστε μετά το τέλος της επιμόρφωσης να είναι σε θέση να αναπτύξουν προσωπική τους επιχείρηση.
Οι υπάρχουσες αναλύσεις των προοπτικών και ευκαιριών απασχόλησης έχουν αναδείξει εξειδικευμένες ευκαιρίες όπως έλλειψη οικονομοτεχνικών γραφείων, εξειδικευμένων γραφείων γεωτεχνικών μελετών, αγροεφόδια, εξιδεικευμένες τεχνικές εφαρμογές, πράσινη οικονομία, φωτοβολταικά, εξωστρέφεια κ.α.

Νεες ευκαιριες αυτοαπασχολησης - Erasmus Νεων Επιχειρηματιων